Съединените щати разкриха плановете си да наложат нови пристанищни такси за китайските кораби. Целта на Вашингтон е да съживи американското корабостроене срещу господството на Китай в индустрията, пише CNN Business.
Това е ход, който администрацията на Тръмп представя като опит да върне производството в Съединените щати, но за който критиците и много икономисти се опасяват, че може да предизвика глобална рецесия и да повиши цените за потребителите.
Известието на Федералния регистър, публикувано от Търговския представител на САЩ (USTR) в четвъртък, гласи, че правителството на САЩ ще начислява такси на всички построени и притежавани от Китай кораби, акостиращи в американски пристанища, въз основа на нетния тонаж или превозваните стоки по време на всяко пътуване.
Новите такси ще влязат в сила след около 180 дни, ще бъдат въведени поетапно и може да бъдат увеличени през следващите години, според известието на USTR.
Последното съобщение се отклонява от предложенията, направени през февруари, за таксуване на построените в Китай кораби с до 1.5 милиона долара на пристанищно посещение, което предизвика широка негативна реакция в индустрията, съобщи Reuters.
Корабите и корабоплаването са жизненоважни за американската икономическа сигурност и свободния търговски поток“, заяви търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър.
„Действията на администрацията на Тръмп ще започнат да обръщат китайското господство, ще се справят със заплахите за веригата на доставки на САЩ и ще изпратят сигнал за търсене на кораби, построени в САЩ.“
Планът на САЩ предизвика остра реакция от Пекин.
Китай е силно недоволен и твърдо се противопоставя на това“, заяви китайското министерство на търговията в изявление в петък. „Китай ще следи отблизо съответните развития в САЩ и ще предприеме решително необходимите мерки за защита на собствените си права и интереси.“
А на редовна пресконференция говорителят на китайското министерство на външните работи Лин Джиен заяви, че налагането на пристанищни такси и добавянето на тарифи върху оборудване за товарене и разтоварване са „мерки, които вредят на другите и на самите САЩ“.
Това не само повишава глобалните разходи за доставка и нарушава стабилността на световната индустрия, но и увеличава инфлационния натиск в САЩ, увреждайки интересите на американските потребители и бизнеси“, каза Лин.
Той добави, че мерките „в крайна сметка няма да успеят да съживят американската корабостроителна индустрия“.
От 14 октомври корабите, притежавани и управлявани от Китай, ще бъдат таксувани с 50 долара на нетен тон, като тази ставка ще се увеличава с 30 долара годишно през следващите три години.
Корабите, построени в Китай и собственост на некитайски фирми, ще бъдат таксувани с 18 долара на нетен тон, с годишно увеличение на таксите от 5 долара за същия период.
Новите такси върху китайските товарни кораби допълнително засилват ескалацията на търговското напрежение между двете най-големи икономики в света. Тръмп вече увеличи тарифите до общо 145% за стоки, произведени в Китай, докато Пекин отвърна със 125% мита за американски стоки.
Говорейки пред репортери за тарифите в Белия дом по-рано в четвъртък, Тръмп сигнализира за потенциално спиране на взаимните увеличения на тарифите, които Китай определи като „безсмислена“ игра с числа.
Не искам те да се повишат, защото в определен момент хората не купуват“, каза той.
Пекин заяви миналия петък, че не възнамерява да вдига тарифите върху американски стоки по-високи от обявената ставка.
В четвъртък Тръмп заяви пред репортери, че иска да договори търговски споразумения с всяка страна, включително Китай. Той отбеляза, че администрацията му разговаря с китайски представители в опит да се постигне сделка.
Ден преди това, човек, запознат с мисленето на китайското правителство, заяви, че Пекин е отворен за търговски преговори със Съединените щати, но че всички разговори трябва да се основават на „уважение“ и по-голяма „последователност и реципрочност“ от страна на администрацията на Тръмп.
Източник: Economic.bg