Конкуренцията между банките в България и борбата за всеки клиент, както и все по-голямото проникване на финтех компанията Revolut движи развитието на мобилното банкиране в страната.
Само в последната половин година някои от най-големите баки в България, сред които УниКредит Булбанк, Пощенска банка и Първа инвестиционна банка, пуснаха нови приложения за мобилно банкиране. Банка ДСК също работи по нова апликация, която ще бъде готова по-късно през годината. Трети пък постоянно надграждат приложението си с нови функционалности или с нови системи за сигурност. Пример е tbi bank, които казват, че през изминалата година са въвеждали нова функционалност на всеки три седмици.
Периодът за изработването на изцяло ново мобилно приложение варира от 9 месеца до 2 години за банките в България, а крайната цел е потребителите да управляват финансите си по-бързо, интуитивно, сигурно и евтино. Подобренията са резултат както от динамиката при конкуренцията, така и от анализа на поведението на потребителите и обратната им връзка.
А залогът е все голям – все повече клиенти на банките използват мобилно банкиране. Съществен плюс за тях е, че услугите през него обикновено са драстично по-евтини от посещение на място в банков клон, а в някои случаи изобщо няма такси. Достъпът до приложенията става по-лесен и бърз посредством биометричните данни, а отпускането на потребителски кредит през приложение вече е стандарт и в някои случаи не е необходимо посещение в офис на нито един етап от процеса.
Основна цел на банките в България е да надграждат мобилното банкиране с различни услуги извън него, които да дадат добавена стойност на клиентите.
Излизането извън традиционното банкиране и полагането на основите на суперприложенията може да се види, например, при апликацията на ОББ, която показва най-близките зарядни станции за електромобили. От своя страна tbi bank поддържа шопинг секция в приложението си с около 250 онлайн търговци.
През изминалата година за големите банки бе приоритет и въвеждането на инвестиционни продукти. За ОББ това бе услугата ИнРесто, която позволява на клиентите да инвестират своето „ресто“ (бел. р. – остатъка до следващата по-висока цяла сума) всеки път, когато правят покупки с дебитна карта. УниКредит Булбанк позволи регулярни инвестиции през мобилното си приложение чрез платформата Onemarkets Fund. Първа инвестиционна банка създаде ново меню „Инвестиции“ в отговор на повишения интерес към новите възможности за управление на средствата. То дава достъп на клиентите до финансови инструменти както на Българската фондова борса, така и на международните пазари в Европа и САЩ, а във функционалностите влиза и създаване на списък с любими инструменти и възможност за нотификации при достигане на определена цена на даден финансов инструмент. Услугата позволява на клиентите да подават директни поръчки до борсите – както пазарни, така и лимитирани.
Извън инвестициите УниКредит Булбанк и ПИБ вече предлагат закупуване на винетка от апликацията. Инвестбанк пък стана първата банка, която въведе разработената от „Борика“ услуга за заплащане на паркиране в „синя“ и „зелена“ зони през банково приложение – алтернатива на SMS-ите, но без допълнителни такси, които телекомите начисляват в зависимост от индивидуалния план.
Най-разпространеният финтех и близък до банкова услуга – Revolut – се похвали с преминавате на кота 1 милион потребители в България. Моделът му на парични преводи между потребителите на апликацията, които са без такси до определена сума, революционизира пазара, а като конкурент в България се яви услугата blink p2p, която обвърза IBAN-а с мобилния номер. Услугата се предлага вече от седем български банки – ОББ, Банка ДСК, УниКредит Булбанк, ПИБ, ЦКБ, tbi bank и Инвестбанк.
ОББ пък надградиха своя дигитален асистент „Кейт“, който вече изпълнява p2p преводи и с гласови или текстови команди.
С поглед към евентуалното приемане на еврото в България в своето мобилно приложение Пощенска банка вече позволява на клиентите да преглеждат своите наличности по сметки и карти и в евро.
Занапред ОББ планира да интегрира възможност през апликацията си клиентите да получават анализ на своите разходи. С помощта на дигиталния асистент „Кейт“ пък те ще могат да заплащат и битови сметки, а от приложението ще е възможно и плащането на местни данъци и такси. Най-голямата банка по активи ще инвестира и във възможността клиентите да плащат за „синя“ и „зелена“ зона, както и глоби.
УниКредит залага на още услуги извън традиционното банкиране, а Пощенска банка – на услуги за автоматизирани спестявания, инвестиции в различни инструменти, бърз процес по кандидатстване за различни продукти и продажба на допълнителни услуги.
ПИБ планира въвеждането на заплащане на паркирането в „синя“ и „зелена“ зона чрез приложението, както и „удобен и улеснен процес за покупка на продукти като монета и кюлчета.
А Инвестбанк планират нови blink функции, опции за персонализиране на банкирането, по-интуитивен интерфейс и интеграция с допълнителни финансови услуги.
Източник: Economic.bg