Проектът TOP JOBS („Кариерен преход на възможностите“) покри важен етап от своето развитие с публикуването на дигитална книжка мапинг. Тя представя разнообразието от подходи в Европа, които имат общата цел – да осигурят един наистина справедлив за всички преход от въглищата.
Публикацията, със заглавие „Отказ от въглищата: Как европейците променят нагласите и адаптират уменията си“, е плод на десет работни посещения от екипа на Economic.bg в Полша, Чехия, Хърватска, Словения и Румъния. Изборът на тези страни не беше случаен. Направи ни впечатление че Източна Европа, като цяло, е далеч по-афектираната част от континента, когато става въпрос за негативните последици от енергийния преход. Там въглищата като гориво, което задвижва производството на ток и металургията, все още имат сериозен дял.
Това е последица от годините на 20-и век, в които икономиката на този регион бе управлявана планово. Репортажите от там ни показаха, че България и българите не са сами в този труден процес на преосмисляне на индустрията и икономиката си. Справедливият преход не е политика, насочена специално към нашата страна, и настоящото картографиране има за цел да подобри информираността и разбирането по отношение на това, което се случва в по-голям мащаб в Европейския съюз.
От видео гейминг долината в Новска (Хърватска) до социалните предприятия в Конин (Полша), мапингът цели и да вдъхнови читателите, че има редица възможности и варианти за преобразуване на стагниращите икономики в регионите в преход. А те ще се материализират, когато има разбиране, колективна воля, дух за промяна, въображение и разбира се – финансова подкрепа, благодарение на новия инструмент на Европейската комисия – Фондът за справедлив преход (ФСП).
Осмелихме се и да представим свой поглед върху значението на термина „справедлив преход“ за Европа и да предложим някои идеи за това как той може да бъде силна мотивация и платформа за преформиране на иначе вкоренени идеи за образование и пазар на труда. Промените, които се случват, не са само въпрос на нови технологии и енергийни източници. Те винаги засягат директно и хората – като работна сила, като демографски потенциал и дори като общество и култура.
Нещата се променят и както в миналото въглищата са дали икономически тласък на безлюдни или земеделски райони, в близкото бъдеще тези същите региони могат да придобият нови идентичности, свързани с нови икономически или образователни дейности, които да носят дори по-голям просперитет и престиж.
Но всичко е въпрос на динамичен преход, в случая не само на енергийни източници, но и на човешките умения и таланти.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.
Източник: Economic.bg