На 10 май във Варна и на 13 май в София публиката ще има изключителната възможност да види вечната история за Орфей и Евридика, „облечена“ в нова форма – фентъзи опера. В този уникален спектакъл се използват триизмерни цифрови изображения на сцената. „Орфей и Евридика завинаги“ се отличава с уникални гласове: най-високият мъжки глас Tenor Altino, най-ниският мъжки глас Bass Profundo и уникален състав от вокалисти. Митът за Орфей и Евридика олицетворява силата на истинската любов и преданост.
Орфей, талантлив музикант и поет, и красивата му съпруга Евридика живеят в свят, в който любовта им изглежда неразрушима. Въпреки това, както често се случва в живота, щастието им е нарушено от неочаквана трагедия. Идилията им е застрашена, когато един господар на подземията, известен като Бог на Подземното царство, ревнува от връзката им и решава да открадне Евридика, за да раздели влюбените.
Билети за събитията във Варна и София все още може да се закупят онлайн и на касите на ФКЦ Варна и НДК София.
Още: „Четиримата италиански тенори“ разкриват в София уникалната красота на белканто
Как възниква идеята за създаването на фентъзи опера „Орфей и Евридика завинаги“, с какво се различава от класическите оперни постановки и как зрителите ще я възприемат? На тези и още въпроси отговарят създателите на спектакъла.
–––––––––––––––––––
Как възникна идеята за създаването на фентъзи операта „Орфей и Евридика завинаги“? Защо избрахте точно този мит за постановката и какво основно послание искате да предадете на зрителите чрез тази опера?
Идеята за операта принадлежи на автора и композитора Михаил Брунски. Замисълът за написване на музика по сюжета на този мит се роди, защото в неговата основа стои изключителна мотивация и правилно разбиране за взаимоотношенията между хората, в семейството, в любовта… В края на краищата, в мита Орфей и Евридика са били съпруг и съпруга. По стечение на обстоятелствата, така се случи и в живота на композитора – той самият е като Орфей, и автор в същото време. Михаил Брунски започва да пише музиката за операта „Орфей и Евридика завинаги“ още през 2012 г., но визуализация на проекта все още не съществува. През 2015 г. в живота му се появява съпругата му – Елена Брунска, която се превръща в основен двигател на този проект. Тя поема ролята на муза и продуцент. През 2016 г. с общи усилия се състоя първата постановка на „Орфей и Евридика завинаги“. Въпреки това, тогава беше съвсем различна версия от тази, която имаме днес. Главното послание на операта са чистите, християнски, искрени и разбираеми отношения между хората. И, разбира се, независимо от това как злото се проявява и как атакува човешките души – то трябва да бъде победено.
В какво се състои иновативността на спектакъла? Каква роля играят триизмерните дигитални изображения в представлението?
На първо място трябва да отбележим, че това е първата в света Фентъзи опера, в която през цялото представление се използват дигитални декори. Второ – музиката. Никъде другаде няма да чуете подобна симбиоза на музикални стилове, както в нашето шоу. Композиторът е създал нещо ново, впечатляващо и омагьосващо. За да се убедите в това, трябва да го видите и чуете.
С какво този проект се различава от класическите оперни постановки?
Този проект може да бъде както класически, така и иновативен. Това зависи от желанията на зрителя. Ако се уморите от иновациите, ние напълно неочаквано за вас можем, с малко магия и опит, да превърнем постановката в класическо представление.
Какви музикални стилове се съчетават в операта?
Това е симбиоза от различни музикални стилове. Засега нека наречем този стил – талант и фантазията на композитора М. Брунски.
Още: Първи концерт на мегазвездата на световната опера Джойс ДиДонато в България
Как протече репетиционният процес с използването на дигитални технологии?
Целият процес отне, разбира се, много време, средства и усилия. Но в същото време беше изключително интересно и вълнуващо, защото по време на репетициите се раждаха нови идеи и се оформяше нещо уникално и магично.
Как се събра основният творчески екип?
Най-важните и неизменни членове на творческия екип са Михаил и Елена Брунски. Също така е важно да отбележим, че голяма част от колектива е с нас още от 2016 г., когато за първи път представихме операта пред широка аудитория в Киевския национален театър за опера и балет. През годините сме сменяли режисьори, партньори и някои членове на екипа, но накрая останаха най-устойчивите и креативни професионалисти.
Как бяха създадени костюмите и декорите за постановката?
В първите постановки си сътрудничихме с креативното ателие на КНУТД (Киевски национален университет за технология на дизайна), а костюмите бяха разработени съвместно с техните майстори. Впоследствие, тъй като живеем в Близкия изток, художниците, изработващи костюмите, промениха посоката си, което направи облеклата ни още по-приказни.
Какви символи и художествени похвати са използвани във визуалната част на спектакъла?
Върху сюжета, концепцията и съдържанието работи цял творчески екип. Всеки персонаж получи свой собствен стил, подход и сюжет. Стремяхме се да направим шоуто така, че зрителите да могат да видят, усетят и преживеят всеки епизод в детайли. Също така, нашата визуализация беше създадена с идеята да ангажира зрители от всички възрасти. И трябва да призная, че успяхме – дори най-малките почитатели на изкуството не скучаят по време на нашите представления. Искам да подчертая, че не спираме да развиваме шоуто си – работим постоянно върху музиката, декорите, костюмите и дори върху самата сюжетна линия.
Как, според вас, зрителите ще възприемат тази опера?
Както всеки творец, създател, продуцент, артист, сценарист, разбира се, очакваме, че зрителите ще бъдат доволни. В крайна сметка, влагаме в този проект много любов, усилия и енергия.
Доколко „Орфей и Евридика завинаги“ се вписва в класическото разбиране за опера и какви иновации внася?
Напълно се вписва, а и без никакво колебание мога да кажа, че нашето шоу вече е красяло много световноизвестни сцени. С удоволствие споделяме нашата фантазия с публиката.
Коя е целевата аудитория на проекта?
Нашата публика няма граници нито във възрастов, нито в географски план. С интерес наблюдаваме как зрителите съпреживяват съдбата на Орфей и Евридика, как Фортуна се намесва в събитията… дори Ангелите не остават безучастни… и, разбира се, кой може да остане безразличен към чувствата на Лорда на Тъмнината? Оказва се, че дори злите сили мечтаят за любов.
Източник: Актуално