19.8 C
София
вторник, 22 апр. 2025

Мегаделото „САЩ vs. Google“: Правителството поиска принудителна продажба на Chrome

Най-четени

Още от същото

Министерството на правосъдието на САЩ отправи искане към федерален съдия за разделянето на Google и принудителната продажба на браузъра Chrome. Ходът е в продължение на съдебното решение от миналата година, според което гигантът от Силициевата долина e наложил незаконен монопол при онлайн търсенето.

Според обвинението, компанията е постигнала това отчасти чрез плащания към уеб браузъри и производители на смартфони, за да използват неговата търсачка като основна и по този начин тя се е наложила масово сред потребителите.

В рамките на встъпителното изявление при триседмичното съдебно изслушване, започнало в понеделник в Окръжния съд на окръг Колумбия, правителството призова съдия Амит П. Мехта да разпореди на Google да продаде популярния си уеб браузър Chrome.

Този ход може коренно да промени бъдещето на доминиращия играч при търсачките, чиято пазарна капитализация достига 1.9 трилиона долара.

Министерството на правосъдието поиска и други сериозни санкции. Сред тях е компанията да бъде задължена да споделя с конкурентите си данни за потребителските търсения и върху кои уебсайтове кликат. Освен това правителството помоли съдия Мехта да запази възможността да нареди на Google да продаде операционната си система за смартфони Android, в случай че предложените мерки не възстановят конкуренцията в сферата на търсенето.

Ваша чест, нашата цел не е пирова победа“, заяви адвокатът на Министерството на правосъдието Дейвид Далквист пред съда в понеделник. „Сега е моментът съдът да покаже на Google и на всички останали монополисти, които слушат – а те слушат – че има последствия, когато се нарушават антитръстовите закони.“

Според правителството „незаконните действия на Google създадоха икономически гигант, който безмилостно потиска пазара, за да гарантира, че при всякакви обстоятелства Google винаги печели“. Това, обясняват адвокатите, поставя потребителите в неизгодна позиция принудително да се съобразяват с „необузданите искания и променливите идеологически предпочитания на един икономически левиатан“.

Очаква се съдия Мехта да издаде разпореждане за коригиращи мерки по делото до края на лятото.
От Google заявиха, че са готови да обжалват решението по делото „САЩ срещу Google“ и призоваха съдията да се фокусира върху естеството на сделките, които Google е сключила с компании като Apple, Mozilla и Samsung.

Google е изправен и пред други нарастващи проблеми, които поставят компанията в особено уязвима позиция. В отделно антитръстово дело в четвъртък федерален съдия постанови, че компанията незаконно е поддържала монопол в някои от своите технологии за онлайн реклама. В резултат на това може да се наложи компанията да преустанови дейността си в рекламния сектор. Наскоро японската Федерална търговска комисия (FTC) пък издаде заповед за прекратяване на дейността на компанията, след като заключи, че практиките на Google в областта на търсенето са монополни.

По всичко изглежда, че Google е на прага на значителни промени. Всякакви значителни рестрикции за компанията биха могли да ограничат способността ѝ да се конкурира в сферата на изкуствения интелект с компании като OpenAI и Microsoft, които в момента са на гребена на вълната. Появата на генеративния изкуствен интелекти сама по себе си поставя под въпрос модела на търсене в интернет.

Тази година ще бъде една от онези, в които съдбата на Google ще виси на косъм“, каза Дамиан Ролисън, директор „Пазарни анализи“ в SOCi, пред Quartz. „Компанията може да загуби много повече в материален план, ако рекламният ѝ бизнес, който отдавна е основният ѝ източник на приходи, бъде разбит, докато подразделения като Chrome са по-важни от стратегическа гледна точка.“

Искането за разбиване на Google

Идеята за разбиване на Google не е нова и се корени в дългогодишни опасения относно доминиращото положение на компанията на пазара на онлайн търсене и свързаните с него сектори.

Ключови моменти от предисторията:

  • Антитръстови разследвания в миналото: Още преди това дело Google е била обект на няколко антитръстови разследвания както в Съединените щати, така и в Европа. Тези разследвания са се фокусирали върху различни аспекти на нейното поведение, включително начина, по който класира резултатите от търсенето, практиките ѝ в рекламния бизнес и доминиращата роля на Android.
  • Доклад на Камарата на представителите през 2020 г.: През 2020 г. Подкомисията по антитръстово законодателство на Съдебната комисия на Камарата на представителите публикува обширен доклад след продължително разследване на големите технологични компании, включително Google. Докладът заключи, че Google има монополна власт на пазара на търсене и реклама и препоръча законодателни промени за ограничаване на тази власт, както и потенциалното ѝ разделяне.
  • Делото на Министерството на правосъдието през 2020 г.: Настоящото дело е второто голямо антитръстово дело, заведено от Министерството на правосъдието срещу Google. Първото бе заведено през 2020 г. и се фокусира върху монопола на Google на пазара на търсене. Настоящото дело е резултат от продължаващото разследване и цели да приложи мерки за коригиране на установеното монополно поведение.
  • Опасения относно конкуренцията и иновациите: Критиците твърдят, че доминиращото положение на Google задушава конкуренцията, ограничава избора на потребителите и възпрепятства иновациите в областта на онлайн търсенето и свързаните пазари. Те смятат, че разбиването на компанията ще създаде по-равнопоставени условия и ще насърчи развитието на нови и по-добри продукти и услуги.
  • Призиви за регулация: Нарастват призивите за по-строга регулация на големите технологични компании, включително Google, с цел да се ограничи тяхната пазарна власт и да се защити конкуренцията. Делото на Министерството на правосъдието е част от тази по-широка тенденция за преосмисляне на антитръстовите закони и тяхното прилагане в дигиталната ера.

Накратко – искането за разбиване на Google е кулминацията на дългогодишни опасения и разследвания относно нейната доминираща позиция на пазара и потенциалните негативни последици за конкуренцията и иновациите. Настоящото дело е важен етап в тази сага и резултатът от него може да има дълбоки последици за бъдещето на Google и целия технологичен пейзаж.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации