
Вбесен майстор изпотроши прясно ремонтиран от него апартамент във Велико Търново заради неуредени сметки с наелия го за работата собственик. Случката е от началото на април тази година. Потърпевшият обяснил в полицията, че предишния ден между него и 52-годишен мъж, нает за извършване на ремонтни дейности, възникнал конфликт заради неуредени финансови отношения. В деня на подаване на сигнала тъжителят получил съобщение, че мъжът отива да чупи всичко, направено от него. Съсипани били всички стени и тавани на жилището.
Това е нещо като в онзи стар български филм – „Баш майсторът” от 1973 година? Историята за шапката в комина, която го правеше да пуши навътре, а не навън. И за слагането на яйца в стената, от която да ухае на мърша завинаги.
Тези случаи можем да приемем за изключения, само че „летящи мистрии” продължават да шестват не само при дребните ремонти, но и под формата на набързо сформирани бригади за ремонт на покриви, а и за стоеж на цели къщи. Всичко това без никакви документи, без никакви ангажименти за качество и срокове, без гаранции за свършената работа. От гледна точка пък на хазната – и без никакви данъци и осигуровки.
След толкова много години проявявано търпение към домашните майстори, които за ДДС и осигуровки не са си и помисляли, най-после НАП взе на прицел скритите им доходи. Причината – сериозни съмнения за укриване на доходи и неподаване на данъчни декларации. Анализ на агенцията констатира, че при над 60 на сто от случаите на домашни ремонти – електро, ВиК, довършителни работи и други – не се издава касова бележка при заплащане на услугата.
От тази година майсторите, които извършват ремонти, е необходимо да декларират доходите си от тази дейност в НАП. В случай че извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица, размерът на дължимия данък върху общата годишна данъчна основа е 10%, след приспадане на 25% нормативно признати разходи и задължителните осигурителни вноски.
Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април 2025 година. Когато лицата действат като търговци, облагането е с данък върху годишната данъчна основа за доход от работата им като едноличен търговец и размерът е 15 процента. В този случай те подават годишна данъчна декларация и внасят дължимите данъци върху придобитите доходи до 30 юни тази година.
Ако домашен майстор не декларира доходите си в предвидения срок, подлежи на глоба или имуществена санкция до 500 лв. при първо нарушение и до 1000 лв. при повторно, припомнят от НАП. При подадени неверни данни, които водят до по-нисък данък или до неплащане на данък, наказанието е глоба до 1000 лева., а при повторно нарушение – до 2000 лева.
От друга страна данъчните приканват към активност и физическите лица, които са правили ремонт в дома си и са взели документ от майстора за направените през 2024-та плащания за труда му в общ размер до 2000 лева. Така те могат да се възползват от данъчно облекчение за ремонт или подобрения на собствено жилище. По-точно имат право да си възстановят до 200 лв., подавайки годишна данъчна декларация.
Източник: Banker.bg