18.8 C
София
вторник, 22 апр. 2025

Близо 10 000 MWh батерии: Кои са най-големите проекти в България?

Най-четени

Още от същото

Преди няколко дни Министерството на енергетиката публикува проектите, които са одобрени в процедурата за изграждане и въвеждане в експлоатация на самостоятелни съоръжения за съхранение на електрическа енергия (RESTORE).

10 000 MWh батерии

Напред продължават 82 проекта на обща стойност 1.49 млрд. лв., с които ще бъдат въведени в експлоатация 9712.89 MWh използваем енергиен капацитет. Тази мощност значително надхвърля планираната, която при обявяването на мярката беше минимум 3000 MWh, но по-ниските цени на съоръженията позволиха и повече мощност.

Съоръженията за съхранение ще бъдат разпределени на територията на цялата страна и присъединени към електропреносната мрежа на ЕСО или към електроразпределителна мрежа. Изпълнението на проектите ще се осъществява чрез открити и конкурентни тръжни процедури въз основа на ясни, прозрачни и недискриминационни критерии, казват от Министерството на енергетиката.

Процедурата се движи с леко закъснение, тъй като плановете бяха до януари да бъдат сключени договорите за предоставянето на помощта. Сроковете за усвояване на евросредствата е юни 2026 г., което е предизвикателно за успешното изпълнение на процедурата. Причината е, че реализацията на тези проекти е по-бавна – само производството на батериите е около година, а тепърва предстои подписването на договорите с одобрените фирми.

И все пак, ако България успее да реализира всички близо 10 000 MWh батерии за ток от ВЕИ, това ще допринесе значително за по-ефективно използване на енергията от възобновяеми източници, като отговори на нарастващите изисквания за декарбонизация, устойчивост и енергийна независимост.

Кои са одобрени и резерви

82 проекта за батерии ще получат европейско финансиране за инвестицията си. 30 проекта, за които не достига финансиране, са включени в списъка с резервни предложения на обща стойност малко над 415 млн. лв. Там остават проекти на „Топлофикация-Перник“, ТЕЦ „Бобов дол“, „Енерго-Про“, „Карнобат Енерджи“ и др.

Одобрените големи инвестиции са няколко – най-голяма е на „Бесс Бургас“ ООД, която подава проект за общо 176 млн. – собствено и европейско финансиране (46.6 млн. лв.). Проектът на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток“ 3 също се откроява сред големите – компанията ще инвестира над 145 млн. лв. в съоръжения за съхранение на енергия – 87 млн. лв. собствени средства и еврофинансиране от близо 58 млн. лв. Оръжейният завод „Арсенал 2000“ също е сред класираните компании, които ще получат еврофинансиране за батерийните си проекти. Друга фирма, която печели много, но малки проекти, е „Токи Сторидж“. В оценяването на проектите не за всички е включена предвидената мощност. 

Ето и най-големите проекти, спрямо финансирането

  • „Бесс Бургас“ ООД – 176 млн. лв.
  • „Мост Солар Енерджи“ – 164 млн. лв.
  • „УайДжиУай Индъстрис“ АД – 154 млн. лв.
  • „Адванс Грийн Енерджи“ – 146 млн. лв.
  • „КонтурГлобал Марица Изток“ 3 – 145 млн. лв.
  • „Проджект Плевен“ – 144.18 млн. лв.
  • „Баланс Кепитъл“ –  141 млн. лв.
  • „МСЕ Камено-1“ ООД – 137 млн. лв.
  •  „Мега Холд“ ЕООД печели няколко проекта, но най-големият ѝ (4) е за общо 136 млн. лв.
  • „Крита Енерджи“ – 136 млн. лв.
  • „Мега Еко Енерджи“ – 131 млн. лв.  
  • „Верила Солар Парк“ 2 ООД – 128 млн. лв.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации