Оказва се, че Доналд Тръмп може да е най-доброто нещо, което се е случвало за свободната търговия – поне за Европа, пише европейският клон на изданието Politico.
Издигайки стена от мита около Съединените щати в подкрепа на своята идея за „Америка на първо място“, американският президент Тръмп неволно подтиква други страни по света да се обединят в опит да компенсират огромния удар върху износа си.
Европейският съюз (ЕС), под натиска на по-протекционистична Франция и международните протести за климата, се опитваше през последните пет години да използва търговската политика, за да проектира ценностите на блока върху правата на човека и устойчивостта – разочаровайки партньори като Индия, Индонезия или южноамериканския търговски блок Меркосур.
Но сега, след като САЩ, исторически съюзник на ЕС, искат да играят соло – и с това разтърсват световните пазари и търговски мрежи с баража си от мита – ЕС бърза да се защити и да се представи като мощния либерален търговски блок, който е отворен за бизнес.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен каза, че много страни сега се обръщат към Брюксел като надежден партньор, който няма да „промени мнението си за една нощ“.
Във все по-непредсказуемата глобална среда, страните се редят на опашка, за да работят с нас“, каза тя в коментар за POLITICO Europe по случай 10-тата годишнина от създаването му.
Тази променяща се инерция радва по-икономически либералните страни на ЕС, които често се дразнят от по-протекционистичните инстинкти на французите.
Имаме свободни търговци, Швеция, скандинавски, балтийски страни. Имаме някои протекционистки страни. И след това имаме някои променливи държави по средата. И много от тези променливи държави всъщност се движат в нашата посока“, каза шведският министър на търговията Бенджамин Дуза пред изданието.
„Съществува усещане за спешност сред държавите членки, че трябва да отворим нови търговски пътища, трябва да подпишем нови споразумения за свободна търговия“, добави той.
Митата на Тръмп – от 10% за повечето страни, 145% за Китай и 25% върху стоманата, алуминия и автомобилите се очаква да свалят 3 процентни пункта тази година от световната търговия със стоки.
Световната търговска организация сега прогнозира, че световната търговия ще се свие с 0.2% тази година. Намалението може да стигне и 1.5%, ако Тръмп възстанови по-високите „реципрочни“ мита – за ЕС от 20% – които той спря за 90 дни, за да даде време за преговори за търговски сделки.
Преминаване на по-висока предавка
Откакто беше потвърдена през декември, втората Европейска комисия на Фон дер Лайен, която се занимава с търговската политика от името на 27-те членки на блока, е в серия на сключване на сделки.
Брюксел приключи продължилите десетилетия преговори с блока Меркосур, както и с Мексико и Швейцария. Той също така поднови преговорите с Малайзия и започна дискусии с Обединените арабски емирства.
Фон дер Лайен обеща да сключи споразумение за търговия с Индия тази година и има желание да проучи „по-тясно сътрудничество“ с Всеобхватното и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство (CPTPP), споразумение за свободна търговия, което включва дузина страни от Индо-Тихоокеанския регион и наскоро добави Обединеното кралство като член.
А изборите в Австралия на 3 май може да дадат началото на нов тласък за търговска сделка, след като преговорите се провалиха на финалната линия в края на 2023 г.
Политиката на Тръмп ще накара всички да се съгласят да развиват търговски отношения с останалия свят и следователно допълнително да увеличат броя на споразуменията за свободна търговия“, каза Жан-Люк Демарти, който ръководеше търговския отдел на Комисията по време на първата администрация на Тръмп.
Като цяло страни от ЕС – като Франция, Белгия или Австрия – които някога се бавиха с отварянето на чувствителните си пазари, започват да гледат на сделките като на геополитическа необходимост, а не просто на икономически бонус.
Пример за това е Франция, чиято цяла политическа класа беше отхвърлила търговската сделка между ЕС и Меркосур като политически и икономически токсична, но която сега тихо смекчава позицията си в светлината на търговската офанзиа на Тръмп.
Няма смисъл да оставаме фиксирани върху Меркосур, който като цяло беше договорен при добри условия. Трябва да променим начина си на мислене, в противен случай ще пропуснем напредъка на света“, каза Мари-Пиер Ведрен, либерален член на Европейския парламент.
Трансатлантическите търговски отношения са най-големите за Европа, с двупосочна търговия на обща стойност 1.6 трлн. евро. Следват тези с Обединеното кралство, Китай и Швейцария. Въпреки че ЕС и Китай са проучили дали да възстановят връзките си в светлината на митата на Тръмп, търговска сделка не е в плана – и това кара ЕС да хвърли мрежата си по-широко.
Промяна в отношението
За служителите на ЕС, запознати със схемата на Тръмп, промяната създава усещане за дежавю.
Когато Тръмп встъпи в длъжност през 2017 г., Европейският съюз току-що беше излязъл от „страхотна, гротескна сага за Канада“, каза Демарти, спомняйки си как белгийският регион Валония в продължение на месеци задържа ратифицирането на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение, или CETA, между Канада и ЕС.
По това време „усетихме промяна в отношението към търговията“, каза той.
И от момента, в който Тръмп стана много враждебен към търговията, тези, които бяха много по-малко ентусиазирани относно търговията – поради враждебност към Тръмп – имаха тенденция да смекчат позицията си“, добави той.
Но въпреки цялото краткосрочно облекчение за свободните търговци в блока, това не означава, че пътят към споразуменията за свободна търговия ще стане по-лесен – поне не още.
Голямо безпокойство е, че митата на Тръмп може да накарат китайския износ, който е бил блокиран от пазара на САЩ, да бъде пренасочен към Европа. Този сценарий води до призиви за по-голяма защита за единния пазар на ЕС.
И въпреки че Тръмп възроди надеждите, че трансатлантическата търговска битка може да достигне щастлив край, когато италианският премиер Джорджия Мелони посети Белия дом миналата седмица, широкообхватно търговско споразумение не влиза в плановете.
Това е нещо, за което настоява следващият канцлер на Германия Фридрих Мерц, категоричен, че „най-доброто нещо“, което Европа може да направи с Вашингтон, е да постигне нулеви мита.
След като преговорите за спорното Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (TTIP) се провалиха през 2016 г., ЕС засили собствените си стандарти за околната среда и правата на човека. И дори ако смекчи или забави ключови аспекти от своя зелен дневен ред, това няма да е достатъчно, за да задоволи администрацията във Вашингтон, за която на първо място е бизнесът.
За Демарти съживяването на тази трансатлантическа сделка би било „сериозна грешка“.
Няма да стигне доникъде. Ръководех я повече от четири години и открих, че преговорите са невъзможни“, каза той.
Източник: Economic.bg