Въпреки че в България първото поколение предприемачи вече предава кормилото на властта на своите наследници, все още сме далеч от това да кажем, че имаме устойчива предприемаческа култура. По-голямата част от бизнеса се учеше в движение, а някои от най-ценните уроци дойдоха на висока цена.
Един такъв е, че устойчивият растеж не започва с големи инвестиции в офиси с дизайнерски лампи, а с малки, системни стъпки, като спестяването е може би най-важната от тях. Особено при непредвидени ситуации. Човек и добре да инвестира, рано или късно в живота каца някой „черен лебед“, каквито бяха пандемията от Covid или войната в Украйна.
За да обозначи тези редки, изключително влиятелни събития, Насим Талеб – автор на понятието, извежда три ключови характеристики:
- Те са непредвидими и лежат извън обхвата на нормалните очаквания, тъй като нищо в миналото не може убедително да ги предскаже.
- Имат изключително силно въздействие върху обществото, икономиката или историята.
- Въпреки първоначалната им непредвидимост, хората имат склонност след факта да конструират обяснения, които ги правят да изглеждат предвидими и обясними.
Точно в подобна ситуация си проличава кой бизнес просто се носи по течението и кой всъщност умее да плува, когато водата стане бурна.
За част от предприемачите в България 2019-а годинa и икономическата и финансовата кризи, които тя донесе, бяха онова отварящо очите преживяване, което ги научи, че резервите не са лукс, а вид застраховка срещу реалния живот. И че докато „приходите вървят“, е времето, когато трябва да се подготвят за предизвикателствата.
Последните имат много лица – забавено плащане от клиент, спешен ремонт, внезапен спад в търсенето, криза в доставките.
Заделянето на буфер, когато нещата вървят добре, е онова конкурентно предимство, което дава глътка въздух на бизнеса, в случай че нещо неочаквано обърка месечния бюджет.
За да го натрупаме, често са необходими малки стъпки, чрез които да оптимизираме част от излишните, на пръв поглед, дребни разходи. Това не значи „да спрем кафето в офиса“. Понякога е достатъчно просто да направим ревизия на абонаментите: нужни ли са всички тези софтуери, които никой не е ползвал от шест месеца? Има ли по-евтин доставчик за консумативи, при който не плащаме и за доставка?
Тук малките бизнеси дори имат предимство – те са по-гъвкави. Промените се случват по-бързо, решенията се вземат директно. С две думи: можем да управляваме разходите си като стратези, а не като счетоводители под напрежение.
Спестовна сметка за бизнеса
Спестовна сметка за бизнеса? Да, има такава – и всъщност е доста умно решение. Това предлага ПроКредит Банк – отделна сметка, в която бизнесът автоматично да прехвърля малка част от приходите си. Не изглежда по-различно от съветите за домакинствата – да плащат най-напред на себе си, като отделят определена сума за „деня Х“, когато нещата няма да вървят по план.
Парите в тази сметка не стоят просто така, а носят и доходност.
От създаването си ПроКредит Банк има с фокус върху малките и средни предприятия и знае какво е важно за компаниите – спокойствие, стабилност и гъвкавост.
Устойчивият бизнес не е работа само за един човек. Понякога най-добрите идеи за оптимизация идват от колегата, който всяка сутрин вижда излишъка в склада, или от служителката, която може да оптимизира процеса с три клика.
Създаването на култура, в която разходите във фирмата не са тема табу, а повод за общо мислене и подобрение, може да допринесе значително за по-ефективното им управление, така че буферите да дойдат съвсем естествено и без усилия. Ако не вярвате, прочете Маверик на Рикардо Семлер – историята на успеха на най-необикновено работно място в свята.
Ясно разпределените бюджети, целенасоченото спестяване и постоянният поглед върху „дребните“ разходи правят управлението на бизнеса далеч по-лесно и спокойно, а спокойствието е новата валута на предприемача. С него идва по-доброто планиране, по-малкото хаос и повечето увереност в бъдещето. Често бизнесът, който оцелява и расте, е точно този с най-добре подготвения план Б или В.
И макар спестяването да не звучи твърде атрактивно, всъщност то прави разликата, така че бизнесът да го има и утре, и вдругиден. То дава пространство – за идеи, за проби и грешки.
И още нещо важно – няма нужда да чакаме да станем „достатъчно голяма компания“, за да започнем да мислим стратегически за финансите. В крайна сметка устойчивостта се гради с малки, често невидими решения – всеки ден. И спестяването е едно от тях.
Източник: Economic.bg