11.8 C
София
четвъртък, 24 апр. 2025

Българинът иска да забогатее до обяд!

Най-четени

Още от същото

„Българинът иска да забогатее до обяд!“ Това са думи на режисьора Александър Морфов. За тази си имагинерна мечта българинът е готов да сключи съюз и с дявола. В ролята на дявола нека сега да поставим непочтения работодател, който го изкушава с пари на ръка – без данъци и осигуровки. Което апетитно – изкусително вдига номиналното му трудово възнаграждение.

Едва ли това е масова практика, но разпространението й е застрашително. Според доц. д-р Люба Спасова от Института по философия и социология при Българската академия на науките около 30-40 процента от българите получават пари в плик. Тези хора декларират официално част от сумата, докато останалата я получават на ръка.

Работодателят е този, който инициира този процес с цел спестяване на данъци, но това се подкрепя и от работника. Разпространеното мнение е, че и за двете страни така е по-добре.

Това обаче е привидно.

„Когато получавате част от заплатата си „на ръка“, работодателят спестява, но вие губите. В рамките на 30-годишен трудов живот загубите могат да достигнат около 303 000 лева. Това са пари, които никога няма да видите под формата на майчинство, болнични, обезщетения и пенсия“. С тези думи преди дни министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов обясни на студенти в УНСС защо е важно да защитават трудовите си права и да обръщат внимание на осигурителните си вноски.

Гуцанов допълни, че сивата икономика в България все още заема около 23-24% от БВП (според други мнения процентите са доста повече) и призова младите хора да проявят лична отговорност и активност за промяна. „Не е нормално над 200 000 млади хора да са готови да работят без трудов договор. Системата няма да се промени само с репресии, нужни са нови нагласи и осъзнаване на личния интерес“, каза той.

Министърът даде на студентите реални примери как осигурителната система им дава по-голяма сигурност в бъдеще.

„Днес ви се струва далечно да мислите за пенсия, но времето лети. А дали ще получавате 700 или 3000 лева зависи от решенията, които взимате още сега. Ако всеки изпълнява задълженията си, можем да си гарантираме достоен и сигурен живот – за себе си и за бъдещите поколения“, отбеляза Гуцанов.

Националната агенция за приходите пусна на сайта си zaplatavplik.bg калкулатор, който нагледно показва какво губим като „печелим”. Ако например декларирате заплата от 1000 лева, а реално получавате 1500 лева, за следващите 30 г. ще загубите 58331.73 лева. В тях загубите за майчинство за целия период от 280 ви е 4594.80 лв., за болнични – за период от 10 години – 2317.05 лева, от обезщетения при безработица (еднократно) – 2284.20 лева. Най-голяма е загубата за пенсия – за период от 22 г. – 49 136 лева

Резултатите от изследвания обаче показват, че над 90% от младите са склонни да се включат в сенчести икономически практики.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации