11.8 C
София
четвъртък, 24 апр. 2025

117 GW вятър: Индустрията чупи рекорди през 2024 г.

Най-четени

Още от същото

Глобалната вятърна индустрия е инсталирала рекордните 117 GW през 2024 г., съобщи Глобалният съвет за вятърна енергия (GWEC). Организацията предупреди за нарастваща политическа нестабилност на някои пазари и призова за подобряване на механизмите за издаване на разрешения, пренос на мрежата и търгове.

Според Глобалния доклад за вятъра на GWEC миналата година са добавени 109 GW вятърна енергия на сушата и 8 GW вятърна енергия в морето, с което кумулативният вятърен капацитет в света достигна 1136 GW.

Китай представлява голяма част от инсталациите, въведени в експлоатация през 2024, с близо 80 GW нов капацитет за вятърна енергия. В челната петица са още САЩ, Германия, Индия и Бразилия. Към края на 2024 г. същите пет държави също се класираха като първите пет по отношение на общ инсталиран вятърен капацитет, като Бразилия изпревари Испания.

През 2024 г. обемът на вятърната енергия на сушата, възложен чрез търгове и други механизми за възлагане на обществени поръчки, се удвои, с изключение на Китай. В Европа общият присъден обем вятърна енергия на сушата е 17 GW, 24% повече спрямо 2023 г., начело с Германия, където са присъдени 11 GW, 72% повече от предходната година.

Миналата година беше рекордна за търговете за офшорна вятърна енергия с 56.3 GW, присъдени в световен мащаб. Европа представлява 23.2 GW от тях, следвана от Китай със 17.4 GW. Южна Корея, Тайван и Япония присъдиха съответно 3.3 GW, 2.7 GW и 1.4 GW.

За пореден път вятърната индустрия счупи нови рекорди за инсталиране, въпреки по-предизвикателните макроикономически насрещни ветрове през последните няколко години,” каза изпълнителният директор на GWEC Бен Бекуел.

„Докато вятърната енергия продължава да стимулира инвестициите и работните места, да подобрява енергийната сигурност и да понижава потребителските разходи, виждаме по-нестабилна политическа среда в някои части на света, включително идеологически мотивирани атаки срещу вятъра и възобновяемите енергийни източници и спиране на проекти в процес на изграждане, застрашаващи сигурността на инвестициите.“

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации