Стойността на меме валутата на Доналд Тръмп скочи с повече от 50%, след като на официалния ѝ уебсайт бе обявено, че 220-те най-големи притежатели на монетата ще бъдат поканени на частна гала вечеря с президента на 22 май.
Топ 25-те инвеститори в монетата ще се радват и на „ултраексклузивен ВИП прием с президента“, както и на специална обиколка, гласи съобщението на уебсайта.
Монетата, наречена $TRUMP, поскъпна с повече от 50% след съобщението и се търгува на цена от около 14.70 долара. В началото на търговията в четвъртък тя спадна леко до 12.30 долара, според CoinMarketCap.
Въпреки рязкото поскъпване цената на ѝ е далеч под пика, който достигна малко преди встъпването в длъжност на американския президент през януари, когато се покачи от около 6 до 75 долара. Пускането на криптомонетите на Тръмп и съпругата му Мелания накара експертите да обвинят двойката в „срамен“ конфликт на интереси.
Сегашният внезапен скок на мемекойна на Тръмп дойде в момент, в който инвеститорите очакваха началото на процеса, който позволява на повече първоначални инвеститори и вътрешни лица да осребрят притежаваните от тях активи. Подобно „отключване“ обикновено води до спад на цената, но в акаунта на монетата в социалната мрежа X този процес ще бъде отложен с 90 дни.
Мемекойните са силно спекулативни дигитални токени, вдъхновени от различни събития, личности и символи – без да имат реална полезност. Обикновено стойността им спада след първоначалното силно рали. Скорошен пример може да бъде даден с Хейли Уелч, „момичето от „Хоук туа“, което стана световно известно след случайно улично интервю пред двама ютубъри. След него тя се възползва от манията по нея и пусна мемекойн, който през декември струваше 490 млн. долара – не след дълго цената му падна и сега се оценява на 2.9 млн. долара.
Що се отнася до Тръмп, чиято меме монета сега е във фокуса на вниманието, интересното е, че той бе скептично настроен към криптовалутите по време на първото си управление. Днес обаче се е самообявил „криптопрезидент“ и обещава да подкрепи растежа на сектора и да превърне САЩ в „криптонация“.
През март той нае рисковия инвеститор Дейвид Сакс за своеобразен „цар“ на изкуствения интелект и криптото, като му възложи и задачата да създаде национален резерв от биткойн и други криптовалути.
Семейство Тръмп активно се включи в крипто сектора. Първата дама също пусна своя меме монета през януари, а миналата година президентът и тримата му синове стартираха крипто платформа, наречена World Liberty Financial.
Междувременно Trump Media and Technology Group, където президентът е мажоритарен акционер, обяви миналия месец планове за сътрудничество с криптоборсата Crypto.com за предлагане на инвестиционни продукти, свързани с криптовалути.
По-рано този месец Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че ще закрие звено, посветено на разследването на измами, свързани с криптовалути, докато надзорът в сектора на дигиталните активи започва да се разхлабва.
Заместник-главният прокурор Тод Бланш заяви, че министерството вече няма да предприема съдебни дела или действия за правоприлагане, които имат „ефекта на налагане на регулаторни рамки върху цифровите активи, докато действителните регулатори на президента Тръмп вършат тази работа извън наказателната рамка на наказателното правосъдие“.
Дерегулацията предизвика предупреждения от влиятелни демократи в Конгреса и наблюдатели за нарастващите рискове за инвеститорите и икономиката, произтичащи от множеството разхлабени мерки в областта на криптовалутите, предприемани от федералните агенции.
Източник: Economic.bg