Трябва да се изкоси, да се изчака период без валежи и да се напръска срещу кърлежи. Кърлежите са интересни животни и крият известни рискове за здравето. Кърлежът освен лаймска болест, разпространява и бактерии. Имунният отговор при тези инфекции оставя за цял живот. Това заяви бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред bTV. Още: Това действие намалява риска от развитието на Лаймска болест 10,7 пъти – още съвети от проф. Кантарджиев
Кърлежите са много добри анестезиолози
Проф. Кантарджиев призова хората да избягват тревите. „Кърлежите са много добри анестезиолози и почти не се усеща кога се закачат в теб“, посочи той. И уточни – кърлежът ако се махне на 12 час от кожата ни, рискът да ни зарази е много нисък. Махането на кърлежите става с много тънка пинсета или здрав конец.
Още: Грипът намалява, но епидемията не е закрита: Съветите на проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Кантарджиев заяви, че сигурната диагноза на лаймската болест е зачервяването на кожата. Ако се даде правилният антибиотик за курс не по-дълъг от 10 дни, минава и го няма микробът, уточни епидемиологът.
Още: Задава ли се втора грипна вълна? Отговорът от проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев съветва да се унищожават комарите в блатата, мочурищата и около кладенците, а не чрез дронове. „Като се пръска с дронове, се трепят пчелите. Ако се пръскат във водоемите, когато са ларвите на комерите, умират само комарите“, посъветва той.
Лаймска болест
Лаймската болест е в общественото внимание, защото за разлика от другите инфекции остава дълги години имунен отговор. Най-важното, когато се сваля кърлеж е да се направи прием на 2 таблетки антибиотик за възрастните и 1 таблетка за дете. Това намалява 10,7 пъти вероятността да се разболееш от Лаймска болест, каза още Кантарджиев. Той уточни, че болестта има 3 стадия, като последният засяга мозъкът. Първият признак е появата на малко петно с цветен център, което нараства във времето. Дурго заболяване, което причиняват кърлежите е анаплазмозата, която също променя кръвната картина, но при приемането на антибиотик вероятността е много по-малка.
Още: Кой и защо боледува от менингит: Причините посочи проф. Тодор Кантарджиев
Източник: Актуално