11.8 C
София
събота, 26 апр. 2025

Тръмп преговаря за мита, а Европа за свободна търговия с останалия свят

Най-четени

Още от същото

Американският президент Доналд Тръмп се отдръпва от свободната търговия, а с нея и от трансатлантическите търговски отношения на стойност 1.6 трлн. евро. Това мотивира Европейския съюз (ЕС) да сключва търговски споразумения с почти всички останали, пише европейският клон на изданието Politico.

Съединените щати представляват 13% от световната търговия. ЕС — най-големият единен пазар в света, обхващащ 27 държави и 450 млн. души — държи около 16% и има за цел да увеличи преднината си.

Страните се редят на опашка да работят с нас“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред изданието.

Откакто вторият ѝ мандат бе потвърден през декември, Фон дер Лайен финализира дългоочаквано споразумение с латиноамериканския блок Меркосур, обяви целта да сключи споразумение за свободна търговия с Индия тази година и стартира или възобнови преговори с Филипините, Малайзия, Тайланд, Обединените арабски емирства и други.

Ето преглед на споразуменията, които Брюксел иска да постигне:

Меркосур

  • Защо е важно?

Само седмица след като новата ѝ Комисия встъпи в длъжност през декември, Фон дер Лайен отлетя до Монтевидео, Уругвай, за да стисне ръце с лидерите на страните от Меркосур — Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай — по сделка, която ще създаде пазар с над 700 млн. потребители от двете страни на Атлантика.

  • Какво го спира?

Европейските фермери, особено във Франция, яростно се противопоставят на сделката, която се обсъжда от 25 години, страхувайки се от конкуренция с евтини южноамерикански вносни продукти. Политическите лидери на Франция също са против, както и тези в Полша, Белгия и Ирландия.

Фермерите отказват да бъдат успокоени, въпреки че сделката предвижда ниски квоти за внос на говеждо месо, птиче месо и захар. Друг проблем е обезлесяването, особено в Бразилия, където се опасяват, че компаниите може да заобиколят Регламента на ЕС относно обезлесяването (EUDR).

  • Вероятност да се случи скоро?

Търговската война, започната от Тръмп, променя мнението на някои скептични страни — като Австрия, която вече е „за“. Дори Франция изглежда колеблива — търговският министър Лоран Сен-Мартен заяви, че войната на Тръмп е „сигнал за събуждане“. Въпреки това настоява, че сделката е неприемлива в настоящия ѝ вид.

След президентските избори в Полша на 18 май, които ще приключат нейното председателство на Съвета на ЕС, може да се отвори прозорец за действие. Гласуване в Съвета би могло да се състои през септември или октомври, при председателството на Дания, а подписването да стане до края на годината.

Индия

  • Защо е важно?

През февруари Фон дер Лайен посети Индия със своя Колегиум на комисарите, за да предложи сделка, която определи като „най-голямата по рода си в света“. Споразумението би обединило почти 2 млрд. души и би свързало Индия по-тясно с най-големия ѝ търговски партньор — ЕС.

На фона на факта, че Индия се очаква да стане третата по големина икономика до края на десетилетието, не е изненадващо, че Фон дер Лайен поставя сделката в центъра на своята търговска стратегия.

  • Какво го спира?

Предишни опити се провалиха — през 2013 г. след шест години и 15 кръга преговори, ЕС се отказа поради липса на достъп до индийския пазар за автомобили, алкохол и други. Преговорите се възобновиха през 2021 г. като тристранно споразумение, опитвайки се да разрешат въпроси като високите индийски мита върху вносните автомобили.

Индийският министър на търговията Пиюш Гоял е известен като един от най-трудните преговарящи в света. Допълнително напрежение създава планираният въглероден граничен данък на ЕС, срещу който Индия заплашва с ответни мерки.

  • Вероятност да се случи скоро?

И Фон дер Лайен, и Моди искат да подпишат сделката още тази година — амбициозна цел, предвид нейната история. Индия обаче може да се възползва от напрежението между Вашингтон и Брюксел, за да договори по-изгодни условия. Пиюш Гоял ще бъде в Брюксел на 1–2 май, а следващият кръг преговори е насрочен за 12–16 май в Ню Делхи.

Австралия

  • Защо е важно?

Преговорите между ЕС и Австралия започнаха през 2018 г., като досега са проведени 15 кръга. Сделката би увеличила БВП на ЕС с приблизително 4 млрд. евро. ЕС е третият по големина търговски партньор на Австралия за стоки и вторият за услуги. Сделката също ще намали зависимостта на ЕС от Китай за стратегически суровини — Австралия е богата на литий, кобалт и редки метали.

  • Какво го спира?

Основните пречки са говеждото и овчето месо. През октомври 2023 г. преговорите се разпаднаха в последния момент, когато австралийският министър на търговията Дон Фарел се оттегли. ЕС обвини Австралия, че е върнала на масата стари земеделски искания, които „не отразяват скорошните преговори и напредъка, постигнат между преговарящите“.

Австралийските фермери искат по-голям достъп до европейския пазар, но натискът от европейските им колеги ограничава възможностите за компромис. Друг спор е около географските означения (GIs), като Prosecco, Feta и Parmigiano Reggiano, които австралийските производители иначе биха изгубили.

  • Вероятност да се случи скоро?

Общите избори в Австралия на 3 май, които вероятно ще върнат на власт премиера Антъни Албанезе, може да дадат нов тласък. Дон Фарел вече признава, че „светът се е променил“ след действията на Тръмп. Той е в контакт с еврокомисаря Марош Шефчович, който е главен преговарящ за ЕС, и планират среща след изборите.

Индонезия

  • Защо е важно?

Индонезия е най-голямата икономика в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и четвъртата най-населена страна в света. Въпреки това, ЕС е едва петият ѝ търговски партньор, а Индонезия дори не е в топ 30 на ЕС — показател за неизползван потенциал.

  • Какво го спира?

Преговорите за последните 10 години не са плавни, като някои спорове са стигали и до Световната търговска организация (СТО). ЕС иска индонезийски никел за своята стоманена и автомобилна индустрия, но Джакарта е забранила износа – нещо, за което ЕС изпрати сигнал до СТО и спечели.

Индонезия също настоява за изключения по EUDR, особено по отношение на палмовото масло, но ЕС отказва.

  • Вероятност да се случи скоро?

След безплодния 19-ти кръг преговори през юли 2023 г., все още няма насрочен 20-ти кръг. Броят на досегашните преговори показва колко трудно вървят нещата.

Малайзия, Филипини и Тайланд

  • Защо е важно?

ЕС засилва връзките си с други държави от АСЕАН, като възобнови търговските преговори с Малайзия, Тайланд и Филипините. Всички те имат ЕС сред водещите си търговски партньори. Регионът с над 660 милиона потребители е третият най-голям търговски партньор на ЕС извън Европа след САЩ и Китай.

  • Какво го спира?

При Малайзия — отново палмовото масло и EUDR. При Филипините — опасенията около нарушените човешки права около предишния премиер Родриго Дутерте и враждебността към Запада. В Тайланд — военният преврат през 2014 г. спря преговорите.

  • Вероятност да се случи скоро?

Малайзийският премиер Анвар Ибрахим посети Брюксел през януари и първи кръг преговори се очаква до лятото или по-късно през 2025 г. С Филипините и Тайланд следващите кръгове са през юни — съответно в Брюксел и Банкок. Част от договорите вече са договорени на техническо ниво.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации