Умният дом не е визия за бъдещето, а е вече реалност. Технологиите за интелигентни жилища се развиват и усъвършенстват бързо, променяйки начина на взаимодействие с пространствата, които обитаваме. Появяват се иновации, които обещават да направят домовете още по-ефективни и адаптирани към потребностите на своите стопани.
Свързаност
Интернет на нещата (IoT) се разраства стремително и все повече предмети от ежедневието ни придобиват интелигентни функции, в това число домакински уреди, мебели, както и всичко, което създава комфорт на обитаването. Вече се обръща внимание на оперативната съвместимост между устройствата на различни производители, както и на решенията за анализ на данни, тъй като те трябва да предоставят по-надеждна информация, въз основа на която да се предприемат действия, свързани с по-доброто управление на дома, в частност с увеличаване на енергийната ефективност чрез по-интелигентно менажиране на енергопотреблението.
Изкуствен интелект
За нарастващата роля на изкуствения интелект вече не просто се говори, а той непрестанно разширява своя периметър на влияние. Отрежда му се важната роля да координира и различните системи на интелигентния дом. Той се специализира в известяване на прогнозна поддръжка на домакинските уреди и системи, също и за персонализирани настройки за комфорт, адаптирани към отделните членове на домакинството. Очакват се подобрения в интелигентните системи за сигурност, които имат „сетива“ за подозрителна активност.
Гласово управление
В множество домакинства се ползват гласови асистенти като Google Assistant, Amazon Alexa, Siri на Apple. Усъвършенстването на тези базирани на изкуствен интелект помощници продължава и вече има възможност за повече взаимодействия под формата на разговор. Подобрения се очакват в разбирането и изпълнението на сложни многоетапни команди, както и в гласовото разпознаване и различаването на отделните членове на домакинството. Тенденция е гласовите асистенти да се интегрират с още устройства и домакински уреди.
Функция Здраве
Технологиите за умен дом се фокусират и върху здравето и благосъстоянието на хората. Засилва се развитието на системите за дистанционно наблюдение на пациенти с хронични заболявания, възрастни хора, деца. Тук на помощ отново идва изкуственият интелект. Очаква се напредък при усъвършенстването на умните огледала, които правят базова оценка на здравословното състояние. Подобрение има и в системите за мониторинг на качеството на въздуха в помещенията, но и за пречистването му.
Ефективност
Грижата за околната среда е движещ фактор в създаването на иновации за устойчивост и кръгов цикъл на дома и потреблението в него – нтегриране на възобновяеми енергийни източници, оптимизиране на потреблението на енергия и водни ресурси чрез по-надеждни системи. Така загубите се редуцират, но и целите системи са под постоянен контрол. Привържениците на пестеливото използване на ресурси и на повторната им употреба очакват предложения за автоматизирани системи за рециклиране, които сортират и преработват отпадъци от домакинствата. Чака се появата и по-широкото разпространени на платове и материали с вградени технологии. Например, самопочистващ се текстил, отблъскващ петна и миризми, спално бельо, регулиращо температурата за оптимален комфорт, платове, които събират и съхраняват енергия от движение или светлина, мебели, които не задържат замърсяване.
Интеграция
Домашните роботи отдавна не са фантастика, а те поемат изпълнението на все повече задачи. Подобрява се тяхната навигация и разпознаване на обекти. Нарастват и функциите им в грижата за възрастни хора и инвалиди. Напредък има при модулните роботи, които могат да променят конфигурацията си за осъществяването на различни задачи.
С по-широкото разпространение на електрическите и автономните превозни средства, ще нараства интеграцията с умния дом. Това ще води до синхронизирането на съдържание между дома и превозното средство и използването на батериите на превозното средство като източник на електроенергия при прекъсвания на електроснабдяването.
Многофункционалност
В съвременният умен дом вече се използват различни нови технологии – например иновативни осветителни системи и биометрично отваряне. Удобството, комфорта и улесняването на бита са основен движещ фактор за такава инвестиция. Любопитството и желанието на някои любители на технологиите да са сред първите, които въвеждат подобна новост в дома си, също си казва думата.
„Тъй като хората все повече се вълнуват от опазването на околната среда, материалите от рециклирани суровини ще са сред водещите“, коментира Евгения Александрова, изпълнителен директор на „Продиз“. По нейни думи потребителите все повече предпочитат компактни пространства с гъвкави и многофункционални решения. Предпочитани са трансформиращите се мебели с цел ефективно оползотворяване на пространството – регулируеми бюра, разтегателни маси и дивани, падащи легла, модулни мебели, които лесно може да се пренареждат. Залага се на ергономичност, мобилност и оптимално осветление, което пък играе важна роля в оптическото подобряване на пространството. Още при проектирането на жилищата и тяхното обзавеждане има стремеж да се осигури повече живот на квадратен метър. Така се създават гъвкави малки жилищни пространства, които да може се променят съобразно нуждите на потребителя.
Ползите
Понятието „умен дом“ обхваща все повече технологии, които улесняват бита чрез интегрирането на различни устройства и системи за управление чрез интернет и използване на приложения. Има различни смарт решения, като например осветлението, отоплението и топлата вода да се контролират в целия дом само от телефона. Умният дом изисква в него да живеят умни хора по умен начин. Затова например е важно всички, които тепърва сменят мебелите си или обзавеждат нов дом, да наблегнат върху функционалността и издръжливостта, когато избират механизми, обков и аксесоари, защото тези компоненти не са само въпрос на дизайн, а и на надеждност и дълготрайност. Удовлетворението идва от функционалността и удобството, което сме си осигурили, както и от безпроблемното ползване във времето.
По-масовото внедряване на новите технологии за дома ще зависи и от създаването на лесни за използване и сигурни системи, които носят измерими ползи в ежедневието на потребителите. Усъвършенстването на технологиите за умен дом ще повишава удобствата в ежедневието. Колкото по-явни са ползите, толкова и интересът към тези нови технологии ще е по-силен.
Източник: Economic.bg