15.8 C
София
понеделник, 28 апр. 2025

Първият в света изкуствен енергиен остров: иновации и екодизайн

Най-четени

Още от същото

След няколко години Белгия може да стане собственик на първия в света изкуствен енергиен остров. На 45 километра от бреговете ѝ се оформя амбициозен проект, който драстично ще разшири потенциала на Европа за генериране на чиста енергия от офшорна вятърна енергия в Северно море. Мащабът на този проект, наречен „Енергиен остров на принцеса Елизабет“, е впечатляващ. След като заработи напълно в началото на 2030 г., изкуственият остров ще служи като офшорен център за два или евентуално три нови офшорни вятърни парка. 

Екологични иновации за създаване на вятърна енергия

Въздействието на проекта ще се почувства далеч отвъд Белгия. Благодарение на стратегическото си местоположение в Северно море, островът може да служи като център за бъдещи електрически интерконектори, свързващи Белгия с други европейски страни като Обединеното кралство. Такива международни мрежови връзки ще укрепят енергийната сигурност и ще увеличат конкуренцията.

Енергийният остров на принцеса Елизабет е доказателство за нашия ангажимент за по-устойчиво бъдеще в Европа“, казва вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Робърт де Гроот, цитиран от сайта на институцията. 

„Това символизира иновация, решителност и споделена визия за устойчиво бъдеще.“

Изграждането на острова е значителен инженерен подвиг – гигантските бетонни кесони, които ще формират основите му, се строят на сушата в холандското пристанище Влисинген. Тези структури, високи 60 метра, ще бъдат изнесени в морето и разположени във води с дълбочина 45 метра. Те ще бъдат пълни с пясък, за да се създаде изкуствен остров с площ от шест хектара, на който ще има пристанище и хеликоптерна площадка.

Нов дизайн в помощ на екосистемите 

Разработчикът на проекта, Elia, който управлява електрическата мрежа на Белгия, както и мрежите в северната и източната част на Германия, предприема значителни стъпки, за да компенсира въздействието на структурата върху деликатната морска среда. Използвайки „включващ природата дизайн“, екипът на проекта е включил функции за насърчаване на биоразнообразието над и под вълните.

На повърхността островът ще включва специално проектирани пространства за гнездене на птици, докато под водата структурите ще осигурят идеални условия за процъфтяване на легла със стриди и друг морски живот. Тези елементи ще превърнат нормална част от офшорна инфраструктура в изкуствен риф, който активно допринася за екосистемата на Северно море.

Европейските морета се превръщат в електроцентрали на бъдещето“, казва Марлийн Ванхеке, ръководител на външните комуникации на Elia Group.

Elia има за цел да постави стандарта за устойчиво изграждане на бъдеща офшорна инфраструктура. Чрез включването на мерки за биоразнообразие, ние целим да вдъхновим други предприемачи да предприемат подобни инициативи.“

Европейска подкрепа за зелени проекти

Значението на проекта за целта на Европейския съюз да декарбонизира икономиката си до 2050 г. му позволи да привлече значителна финансова подкрепа от Европейския съюз. Европейската инвестиционна банка е отпуснала зелен кредит от 650 милиона евро за първата фаза на проекта, изграждането на острова, което се оценява на 1.1 милиарда евро.

Нашата работа по създаването на изкуствен енергиен остров засилва иновативното предимство и конкурентоспособността на Европа на фона на глобалната енергийна промяна“, казва Катрин Ванденборе, главен финансов директор на Elia Group. „Този ​​заем ще ни осигури стабилно, дългосрочно финансиране – в полза на белгийските потребители.“

Проектът също така получи субсидия от 100 милиона евро чрез Европейския механизъм за възстановяване и устойчивост в рамките на RePowerEU, който има за цел да намали зависимостта на Европа от вноса на изкопаеми горива.

Енергийните планове на острова

След като островът бъде завършен през 2027 г., ще започнат следващите фази. Фаза две включва инсталирането на високоволтови линии и друга инфраструктура за съхранение и разпределение на вятърна енергия. Във фаза три ще бъдат монтирани кабели за пренасяне на електроенергията, генерирана от офшорни вятърни паркове, до Белгия.

Нарастващите цени на електрическото оборудване – особено на системите с постоянен ток с високо напрежение (HVDC) – увеличават цената на проекта. Elia оценява всички опции за следващите стъпки, за да отговори на финансовите и технически нужди на проекта. Междувременно изграждането на основите на острова и изграждането на инфраструктура за променлив ток продължава стабилно. Тези усилия ще позволят интегрирането на два от трите планирани офшорни вятърни парка, покриващи приблизително 60% от зоната на принцеса Елизабет.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации