14.8 C
София
понеделник, 28 апр. 2025

ЕК променя регламента за обезщетения при закъснели полети в ущърб на потребителите

Най-четени

Още от същото

Европейските институции обмислят промени в Регламент (ЕО) № 261/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 11 февруари 2004 г. относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети. В случай че промените бъдат приети, ще се стигне до силно ограничаване на възможностите на пасажерите да получат обезщетение при настъпили промени в изпълнението на полетите им.

За кои полети се прилага Регламентът?

Правилата са валидни за пътници, заминаващи от летище на територията на държава членка, към която договорът се прилага. Те се отнасят и за пътници, заминаващи от летище в трета страна до летище на територията на държава членка, за която договорът се прилага, освен ако те не са получили облаги или обезщетение и не им е предоставена помощ в тази трета страна, ако опериращият въздушен превозвач на съответния полет е превозвач от Общността.

Какъв е размерът на обезщетенията към момента?

Съгласно сега действащите правила, при закъснял полет с 3 или повече часа авиокомпаниите дължат обезщетение в размер на 250, 450 или 600 евро в зависимост от разстоянието, съответно при къси, средни и дълги разстояния. През това време авиокомпанията трябва да предложи помощ и грижи за пътниците.

Как ще се променят условията за претендиране за обезщетения?

Ако готвените промени влязат в сила, обезщетение може да е дължимо само при закъснения съответно от 5, 9 или 12 часа в зависимост от разстоянието.

Как ще бъдат засегнати пасажерите?

С увеличаването на времето на закъснение до над 5 часа, след което може да се претендира за обезщетение, почти няма да настъпва хипотеза, при която на пътниците да им бъде изплащано такова. До този извод отвежда анализът на данните от проучвания на LENNOC (Европейска компания за наблюдение на полети), според които 85% от получилите обезщетение пътници са претендирали такова за закъснение от 3 – 4 часа.

Същевременно, забавянето на информирането на пътниците за отменени полети пък ще принуди хората да купуват билети в последния момент, което обикновено е доста по-скъпо.

При преразглеждане на действащата нормативна уредба в областта на потребителското законодателство по най-различни поводи обикновено европейските институции надграждат законодателството в интерес на потребителите. В този конкретен случай обаче не изглежда това да е така и на ход са засегнатите заинтересовани страни и техните защитници, които да апелират за преразглеждане на планираните промени преди те са да влезли в сила.

Съвместна тематична рубрика с платформата „Ние, потребителите“, в която информираме потребителите за правата им.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации