В Канада ще се проведат предсрочни федерални избори на 28 април. Според анкетите, настоящият лидер на либералите и правителството – Марк Карни, има най-голям шанс за победа. След като стана министър-председател едва през март, той реши да поеме риск и да насрочи предсрочно гласуване, възползвайки се от неблагоприятен момент за страната, но благоприятен за собствения му рейтинг – търговската война, обявена срещу Канада от лидера на съседните Съединени щати Доналд Тръмп.
Въпреки това, поради богатия му политически опит, не може да се отпише лидерът на опозиционната Консервативна партия на Канада Пиер Поалиевр, чиято партия изостава от съперниците си с около 6 на сто.
Парламентарните избори в Канада бяха насрочени през октомври 2025 година. Марк Карни, който едва през март замени подалия оставка Джъстин Трюдо като лидер на Либералната партия и в резултат на това стана и министър-председател, обаче прецени, че би било по-добре да се проведе предсрочно гласуване.
Изчислението се оказа правилно: на фона на търговската война със Съединените щати рейтингът на либералите, който преди оставката на Джъстин Трюдо беше рекордно нисък от 16%, уверено се повиши.
В момента, според повечето анкети, управляващата партия се радва на подкрепата на около 42% от избирателите, докато рейтингът на Консервативната партия, водена от Пиер Поалиевр, която се смяташе за безспорен фаворит в началото на годината, достига 38 на сто.
В много отношения това пренареждане на електоралните настроения се случи благодарение на
фигурата на Марк Карни.
Като бивш ръководител на Банката на Канада, той помогна на страната не само да преживее финансовата криза от 2008 г., но и да се справи с нея много по-бързо от много други страни. През 2013 г. Марк Карни стана първият чужденец, оглавил Банката на Англия, което също допринесе за репутацията му на добър финансист.
Така, още в началото на предизборната кампания, Марк Карни се прояви като опитен финансист, изпитан от кризи, което стана много актуално в разгара на търговската война, която Доналд Тръмп разгърна, наред с други неща, срещу Отава.
На 4 март Съединените щати наложиха 25% мита върху канадския внос, а на 12 март Тръмп обяви подобни мита върху канадската стомана и алуминий, ключов източник на приходи за страната. В отговор канадският премиер обеща да въведе ответни мерки срещу американските стоки и да се съсредоточи върху диверсификацията на търговските отношения, намалявайки зависимостта на страната от Съединените щати.
„Изправени сме пред най-голямата криза в живота си заради неоправданите действия на президента Тръмп. Нашият отговор трябва да бъде изграждането на по-силна икономика и по-безопасна Канада“, уверено заяви канадският премиер на предизборно събитие.
В същото време американският президент успя забележимо да помрачи досега доста приятелските отношения със съседната държава с изявленията си, че Канада трябва да стане 51-вият щат на Америка. Не е изненадващо, че след назначаването си за министър-председател, Марк Карни, противно на традицията, отлетя не за Щатите, а за Великобритания и Франция. И обеща да не се среща с Тръмп, докато не признае канадския суверенитет.
Въпреки добрите шансове на Марк Карни за победа, това далеч не е гарантирано.
Настоящият лидер на либералите не е доказан политик – за разлика от 45-годишния Пиер Поалиевр, който въпреки сравнително младата си възраст има много повече политически опит.
На 20-годишна възраст настоящият ръководител на консерваторите спечели конкурс за най-добро есе на тема „Ако стана министър-председател, щях…“, получавайки главната награда от 20 000 долара. Още на 25-годишна възраст той е избран в Камарата на общините, а през 2013-2015 г. последователно заема постовете министър на демократичните реформи и министър на заетостта и социалното развитие. През септември 2022 г. той става лидер на Консервативната партия на Канада.
След като стана лидер на основната опозиционна сила, той веднага започна да критикува либералните си опоненти, които нарече „радикални социалисти“, за почти всичко наведнъж. Пиер Поалиевр се застъпи за намаляване на бюджетните разходи и данъци, развитие на енергийния сектор, затягане на наказателното законодателство и недопускане на транссексуални хора до женски спортове.
Заради донякъде агресивния си начин на поведение, лидерът на консерваторите си е спечелил прякора „канадският Тръмп“, което отчасти е отразено дори в името на настоящия му предизборен план „Канада първа“. В него Поалиевр предложи, по-специално, да се въведат ответни тарифи срещу Съединените щати и приходите от това да се насочат за подкрепа на работниците, възстановяване на канадските въоръжени сили и контрол на държавната граница.
„Ще настоявам президентът на Съединените щати да признае независимостта и суверенитета на Канада. Ще настоявам той да спре да налага мита на нашата нация и същевременно ще укрепя страната ни, за да можем да се изправим на собствените си крака и да се изправим срещу американците, където е необходимо“, каза Пиер Поалиевр в първата си предизборна реч.
Междувременно главният герой на канадската предизборна шумотевица, Доналд Тръмп, вече ясно заяви, че не го интересува кой ще стане следващият министър-председател на Канада.
(по материали от чуждестранния печат)
Източник: Banker.bg