9.8 C
София
понеделник, 28 апр. 2025

В МЕ липсва информация как са водени преговорите за договора с „Боташ“

Най-четени

Още от същото

Няколко срещи през 2022 г. между президентите на България и Турция, както и на енергийните министри на двете страни предшестват официалното подписване на газовия договор с „Боташ“. Протоколи и паметни бележки от някои от тях обаче липсват в Министерство на енергетиката. Това става ясно от отговор на ресорния министър Жечо Станков на въпрос на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.

Мирчев пита каква е ролята на директора на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов в договарянето на тристранния протокол между „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и „Боташ“, колко срещи са проведени по темата преди подписването му, кои са били присъстващите от българска страна, както и бил ли е възможен договорът с турската компания без подписването на протокола.

Припомняме, че заради този договор, подписан на 30 декември 2022 г. от тогавашния енергиен министър Росен Христов, част от служебното правителство на президента Румен Радев, държавното дружество „Булгаргаз“ е на загуба от 250 млн. лв. до края на март 2025 г. Според клаузите в 13-годишния договор, страната дължи такса от близо 1 млн. лв. на ден за поддържане на капацитет за пренос през терминалите и разпределителната мрежа на турската държавна компания „Боташ“. Българският обществен газов доставчик не плаща фактурите по сделката от миналото лято и не е в процедура по несъстоятелност единствено защото турската страна не си е поискала дължимото.

Срещи без официални записки

В отговора на Жечо Станков се говори за серия от срещи, които тогава водят делегациите от България и Турция през декември 2022 г., дни преди официалното сключване на сделката.

От МЕ казват, че на 9 декември 2022 г., на официална среща между президентите на България и Турция, е постигната договореност за засилване на сътрудничеството между страните в областите икономика, енергетика, миграция, сигурност и транспортна свързаност.

След горепосочената среща са проведени преговори между министъра на енергетиката на Р България (бел.ред. – Росен Христов) и представители на ръководствата на „Булгаргаз“ ЕАД и „Боташ“, но в МЕ липсват паметни бележки или протоколи от проведените срещи“, се казва в документа.

Кой е преговарял?

От отговора на ведомството не става ясно каква е била ролята на Малинов в тези срещи, но в официалните прессъобщения от МЕ се посочва, че той е присъствал поне на една от тях.

Последното официално съобщение от енергийното ведомство преди подписването на договора е от 18 декември 2022 г. Тогава Христов се среща с ръководството на турската държавна енергийна компания „Боташ“ в луксозния хотел Ritz Carlton в Истанбул. Ден преди това е разговарял с турския си колега Фатих Дьонмез, по чиято покана е бил единственият чуждестранен енергиен министър на откриването на най-голямото газохранилище в Европа, намиращо се край Истанбул, съобщават тогава от пресцентъра на Министерството на енергетиката.

Новината в съобщението е, че „преговорите за газ с Турция напредват изключително бързо“ и в него се допълва, че другата седмица се очаква да се финализират основните параметри по дългосрочен договор за капацитет на терминали в Турция и такъв в преносната мрежа на „Боташ“.

При подписването на самия договор на 30 декември Христов споменава, че той е официално договорен на Коледа, но официална информация за тези договорки явно липсва, поне ако се съди по сегашния отговор на МЕ.

Вече близо година България се опитва да предговори сделката с турската фирма, но засега безуспешно. Разговорите за промяната бяха започнати през юли 2024 г. от тогавашния служебен енергиен министър Владимир Малинов, който очевидно също е участвал в съставянето ѝ. Те продължават и в момента от Жечо Станков, като двете страни са си дали срок до 2 май да преговарят за подобряване на условията по него.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации