Преди няколко седмици агентът по недвижими имоти в Лос Анджелис Скот Прайс получава обаждане, което се е случвало само веднъж през неговата 20-годишна кариера: купувачът му се отказва само два дни преди сделката да бъде финализирана. Причината – нарастващо притеснение относно икономиката.
След предупреждение от работодателя си за предстоящи съкращения, клиентът вече не се чувствал достатъчно сигурен да направи такава голяма покупка и предпочел да се откаже от жилището – и от депозита си в размер на 3%.
Това не е нещо обичайно за мен“, сподели Прайс пред CNN Business. „Беше много необичайно събитие.“
Въпреки че подобни случаи са редки за Прайс, в последно време те зачестяват в цялата страна. Между 17 март и 13 април тази година над 14% от всички договори за покупка на жилища в САЩ са били анулирани, според данни на Redfin. Това е най-високият процент за този период на годината от 2020-а насам, когато беше началото на пандемията от COVID-19 и замрази жилищния пазар.
Политиката на президента Доналд Тръмп относно тарифите, която се луташе през целия април, породи опасения от поскъпване на стоки, като обувки и мебели, а някои икономисти предвиждат възможна рецесия още тази година. Но агентите по недвижими имоти твърдят, че вече усещат ефектите от икономическата несигурност.
Още преди обявяването на новите мита на 2 април продажбите на жилища в началото на 2025 г. бяха вели. Продажбите на вече обитавани жилища, които съставляват по-голямата част от пазара, са спаднали с 5.9% през март спрямо февруари, според Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти. Това е най-слабият резултат за март от 2009 г. насам.
Въпреки надеждите за по-силен пролетен сезон през 2025 г. опасенията за рецесия и сривът на фондовия пазар, който е изтрил част от спестяванията на потенциалните купувачи, засилват несигурността.
Първичните купувачи са значително по-предпазливи“, казва Мади Микстър, агент по недвижими имоти в Такома, Вашингтон. „Има безпокойство дали пазарите ще се възстановят и това прави младите купувачи по-неохотни да ликвидират инвестициите си в момента.“
Тя добавя, че хората в момента са много по-внимателни при решенията си за покупка на жилище.
Спестявания на фондовия пазар
След обявяването на „реципрочните“ тарифи от страна на Тръмп и последвалото им частично замразяване (с изключение на тези към Китай), фондовите и облигационните пазари претърпяха сериозни колебания.
Пазарът на облигации пряко влияе върху лихвените проценти по ипотечните кредити. Доходността на 10-годишните държавни облигации, която служи за база за лихвите по жилищните кредити, скочи до 4.5% след първоначалното съобщение на Тръмп. В резултат на това средната лихва по 30-годишната фиксирана ипотека отбеляза най-големия седмичен ръст от близо година.
Лихвените проценти са ключов фактор, особено за първичните купувачи, които внимателно пресмятат всеки долар“, обяснява Микстър. „Всяка десета от процента има значение.“
Междувременно, спадът на индекса Dow Jones с 9.1% през първите три седмици на април – най-лошото представяне за месец април от 1932 г. – също е обезкуражил мнозина.
При подобна нестабилност финансовият консултант Дъглас Бонепарт съветва да се отложат големи покупки, като ново жилище например.
Това е индивидуално решение“, казва той. „Някои хора разполагат със стабилни спестявания и увереност в работата си.“
За тези, които планират покупка скоро, той препоръчва да избягват прекомерно рискови инвестиции и да осигурят достатъчно налични средства за всички разходи по сделката.
Високи сметки за ремонт
Друг ефект от търговската политика на администрацията е поскъпването на строителните материали и уредите, което кара купувачите да се замислят дали да купуват жилища, нуждаещи се от ремонт.
Чувал съм опасения най-вече от хора, които планират основни ремонти“, споделя Матю Бизаро, брокер от Ню Йорк. „Много от тях са започнали да се колебаят заради нарастващите разходи.“
Микстър също потвърждава, че много от първичните купувачи предпочитат да избягват жилища, които изискват ремонт. Вместо това търсят домове, в които могат да се нанесат веднага, за да избегнат допълнителните разходи и рискове.
Все пак има и изключения. Някои по-възрастни купувачи, които са изтеглили печалби от фондовия пазар, виждат в недвижимите имоти по-сигурна инвестиция в настоящата несигурна икономическа среда.
Източник: Economic.bg