Някои китайски компании временно спират производството, съкращават работни места и търсят нови пазари в отговор на американските тарифи. Това съобщи CNBC, позовавайки се на свои източници.
„Знам за няколко фабрики, където ръководството изпрати половината от служителите си у дома за няколко седмици и спря по-голямата част от производството си“, каза пред телевизионния канал Камерън Джонсън, служител на консултантската компания Tidalwave Solutions. Фабриките, произвеждащи играчки, спортни стоки и евтини продукти, като тези, продавани в магазини с фиксирани цени, са били най-силно засегнати, според експерт, базиран в Шанхай.
Тази тенденция е засегнала ключовите центрове на външната търговия на Китай –
градовете Иу (провинция Джъцзян) и Дунгуан (провинция Гуандун), но „все още не е придобила мащабен характер“. В същото време има опасения, че броят на подобни случаи ще се увеличи.
В интервю за CNBC, Ли Ян, управител на фабрика и бранд директор на китайската компания за спортно облекло Woodswool, заяви, че всичките ѝ поръчки в САЩ са отменени. Във връзка с това фирмата, която изнася стоки за американския пазар, както и за Европа и Австралия, повече от 20 години, реши да преустанови работата на част от производствените си мощности за 2-3 месеца, докато успее да навлезе на нови пазари.
По-рано заместник-министърът на човешките ресурси и социалното осигуряване на Китай Ю Джиадун заяви, че
увеличението на митата от президента на САЩ Доналд Тръмп е оказало негативно влияние върху пазара на труда в Китай.
Той отбеляза, че „някои външнотърговски компании са се сблъскали с трудности в производството и дейността“, което е повлияло на заетостта на някои работници и този натиск продължава да нараства. От инвестиционната банка Goldman Sachs са съобщили на CNBC, че между 10 и 20 милиона китайски работници са наети в компании, фокусирани върху износ за Съединените щати.
На 2 април Тръмп обяви въвеждането на тарифи върху продукти от 185 държави и територии. Универсалните тарифи от 10% влязоха в сила на 5 април, индивидуалните тарифи – на 9 април. В същия ден ръководителят на Белия дом обяви, че спира за 90 дни допълнителните вносни мита, наложени на реципрочна основа върху редица държави и територии. През този период ще се прилага „универсална тарифа от 10%“.
Това не засегна Китай. Общите тарифи на Вашингтон върху стоки от тази азиатска страна достигат 145%, а ответните тарифи на Китай вече са 125 процента.
Източник: Banker.bg