Европейският съд по правата на човека в Страсбург разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на 14 души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. „Захарна фабрика“. Това съобщи Българският хелзинкски комитет, който представлява ромите от „Захарна фабрика“ в Страсбург.
За новите привременни мерки, решени вчера от дежурния съдия, са уведомени както жалбоподателите, така и българското правителство.
„Властите вече нарушиха първите дадени от ЕСПЧ привременни мерки, които разпореждаха да не се пристъпва към премахване на постройките“, коментира адвокат Диана Драгиева от БХК, която представлява четиринадесетте жалбоподатели. По думите ѝ „вече две седмици повече от 150 души остават без дом при пълна липса на институционална реакция, въпреки че за случая освен общинските власти са сезирани също прокуратура, министри, областен управител“.
От БХК обясняват, че макар и привременните мерки да засягат само конкретните 14 души, подали жалбата в Страсбург, българските власти имат задължение за всички, които са останали бездомни вследствие на премахването на единствените им домове и без възможност сами да си осигурят подслон.
Днес предстои среща в Столична община за разглеждане на ситуацията с бездомността, но само за няколко семейства от всички останали без дом и все още ненастанени над 150 души, съобщават още от правозащитната организация.
Източник: Banker.bg