8.8 C
София
четвъртък, 01 май 2025

Испания забранява на посолствата си да регистрират деца, родени чрез сурогатно майчинство

Най-четени

Още от същото

Испания забранява на своите посолства и консулства да регистрират деца, родени чрез сурогатни майки в чужди страни, предаде „Политико“. Регламентът, който влиза в сила в четвъртък (1 май), отменя всички висящи процеси на регистрация и забранява на дипломатите да приемат сертификати, издадени от чужди държави, в които испански граждани са признати за родители на дете, родено чрез сурогатно майчинство.

Няколко страни от ЕС забраняват сурогатното майчинство, но граждани рутинно заобикалят забраната, като наемат сурогатни майки в чужбина и регистрират децата там. Противопоставянето на тази вратичка се превърна в обединяващ въпрос сред политиците – както от крайната десница, така и от крайната левица.

В Италия десният премиер Джорджа Мелони предприе мерки срещу практиката. Сурогатното майчинство беше все по-популярна опция за еднополовите двойки в страната, на които е забранено да осиновяват деца, но през 2023 г. Мелони нареди на градските съвети да регистрират само биологичните родители в актовете за раждане. Миналата година нейното правителство криминализира пътуването в чужбина с цел раждане на дете чрез сурогатно майчинство.

Сурогатното майчинство е забранено в Испания от 2006 година. Но години наред испански двойки успешно регистрираха деца, родени чрез сурогатно майчинство в други страни, като предоставяха чуждестранни съдебни решения, признаващи ги за родители на бебето. Досега тези документи бяха достатъчни за дипломатите да разрешат вписването на детето в испанския граждански регистър, но ситуацията се промени през декември, когато Върховният съд на Испания постанови тази процедура за незаконна.

Лявото правителство на премиера Педро Санчес предприе мерки за затягане на забраната, тъй като възразява срещу практиката на феминистки основания. В преразглеждането на закона за абортите през 2023 г. сурогатното майчинство беше описано като форма на насилие срещу жените, а миналогодишното решение на Върховния съд осъди практиката като „атака срещу моралната цялост на бременната жена“ и мярка, която третира децата като „просто стоки“.

Новите разпоредби предписват, че произходът на детето може да бъде определен едва след пристигането на малолетния в Испания. Испанското законодателство позволява само на възрастния, който е биологично свързан с дете, родено чрез сурогатно майчинство – обикновено бащата – да бъде регистриран като негов родител; другият партньор трябва да кандидатства за осиновяване, след като сурогатната майка официално се е отказала от детето.

Забраната за сурогатно майчинство в Испания се очаква да бъде допълнително засилена в законопроект за трафика на хора, който ще бъде представен по-късно тази година.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации