
И на второ четене парламентът прие Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
„За“ гласуваха 130 депутати (ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-Ново начало, БСП- „Обединена левица“ и ИТН). „Против“ гласуваха 39 народни представители – от „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“. Нямаше нито един глас „Въздържал се“, но от ДПС – ДПС не гласува нито един депутат.
За да защити законопроектът, който е в пакета от реформи, записани като условие, за да получим парите по второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) – 653 млн. евро, в залата беше дошъл правосъдният министър Георги Георгиев. Той увери депутатите от „Възраждане“, че с промените по никакъв начин няма да бъде засегнатата „адвокатската тайна“, каквито опасения те изразиха, визирайки адвокатските сътрудници.
Правосъдният министър обясни, че се предвижда да има изключение и то да засяга – адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, за които съществува задължение за опазване на професионална тайна. Те тъкмо ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателството или актове на Европейския съюз, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.
Министър Георгиев отбеляза, че се премахва и пречката да се образува производство по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършени преди повече от две години, като остава единствено ограничението, отнасящо се до анонимни сигнали. Въвежда се и алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.
Правосъдният министър подчерта и че с прецизиране на вече съществуващата законодателна уредба се въвежда изискването информацията, която е придобита по трудово правоотношение, да бъде в работен контекст, в рамките на който служителят е чул за съответното нарушение, а не изобщо.
Източник: Banker.bg