Планирането на пътуванията и ваканциите е свързано с проучване на оферти и сравняване на различни предложения. Когато се спрем на конкретна програма, е важно да проверим в регистъра на Министерство на туризма дали туроператорът е регистриран и има ли валидна застраховка „Отговорност на туроператора“, както и да изискаме сключването на писмен договор и издаването на ваучери за предплатените услуги.
На първо място, в него трябва да е посочена информация за самия туроператор или туристически агент – наименование, седалище и адрес на управление, телефонни номера и когато е приложимо – адресите на електронните им пощи.
В договора следва да са описани дестинацията, маршрута, периодите на престой, датите и броя нощувки. Видът и категорията на превозните средства, местата, датите и часове или приблизителните часове на отпътуване и връщане, продължителност на междинните спирания и транспортните връзки са други задължителни реквизити. От него трябва да стават известни също местоположението, основните характеристики и категория на местата, в които туристите ще бъдат настанени. Там трябва да са описани предвидените хранения, както и посещенията, екскурзиите или другите услуги, включени в общата цена за туристическия пакет, която трябва да е посочена и в евро. Следва да има данни за застрахователя и застрахователен сертификат.
Обърнете внимание дали са разписани условията за плащане, първоначалната вноска и графикът за останалите плащания, тъй като те също задължително трябва да фигурират.
Важен момент в договора за организираното туристическо пътуване е наличието на предупреждение за евентуално условие за набиране на минимален брой участници, без което пътуването няма да се осъществи, както и краен срок за отпадането му, ако не бъдат набрани нужните туристи.
Туроператорът трябва да посочи в договора и какви са паспортните, визовите и здравните изисквания в държавите, които ще бъдат посетени съгласно програмата.
Ключови са и текстовете за неустойките, които всяка от страните ще дължи при прекратяване на договора. Колкото по-близо до датата на заминаване е взето решението за отказ от пътуването и са предприети стъпки за това, толкова по-голям е размерът на неустойките, които дължи виновната страна.
В случай че двете стани са се договорили туроператорът да приеме специфични изисквания на пътуващия, това също трябва да бъде упоменато в договора за пътуването.
Непременно в договора трябва да се посочва, че туроператорът носи отговорност за надлежното изпълнение на всички туристически услуги, включени в туристическия пакет, както и че е задължен да окаже съдействие на пътуващия, в случай че той изпадне в затруднение. Следва да са попълнени и данни за връзка с местния представител на туроператора или звено за контакт за бърза и ефикасна комуникация при несъответствие на услугите с договореното.
В договора туроператорът трябва да запише, че пътуващият следва да съобщава за всяко несъответствие, но същевременно е недопустимо операторът да ограничава правото на туриста да предяви рекламация за услугата само защото не е съобщил за проблема незабавно. Законът предвижда срок за сигнализиране до 14 дни от установяване на несъответствието и той не може да бъде ограничаван, както и начинът на подаване на жалба. Там се посочват и процедурите за разглеждане на жалби, включително и за алтернативно решаване на потребителски спорове.
Договорът също трябва да информира туристите за възможността да прехвърлят туристическия пакет на друг пътуващ.
Съвместна тематична рубрика с платформата „Ние, потребителите“, в която информираме потребителите за правата им.
Източник: Economic.bg