Чавдар Маринов е главен изпълнителен директор на Carbonsafe – първата компания в Европа, която е сертифицирала отстранявания на въглероден диоксид и реализирала сделки с въглеродни кредити, добити от органичен почвен въглерод.
Има години опит в лидерството и екологичните проекти, фокусирани върху улавянето на въглерод в земеделските почви. Разговаряхме с него за стратегическата визия на компанията, иновациите и въздействащите решения за по-зелено бъдеще, както и за ползите от внедряване на устойчиви решения и цената на въглеродните кредити.
Г-н Маринов, Carbonsafe вече се утвърждава като водеща компания на пазара на въглеродни кредити в България. Какви бяха първоначалните предизвикателства и как успяхте да ги преодолеете?
В началото най-голямото предизвикателство пред нас беше липсата на доверие и разбиране относно въглеродното земеделие и неговите възможности. Пазарът в България беше нов, практически несъществуващ, а темата – твърде „глобална“ и абстрактна за повечето земеделци и бизнеси. Нямаше изградена национална рамка, липсваше местен регистър, нямаше валидирани методологии, нито ясна представа какво представлява висококачественият въглероден кредит.
Затова ние тръгнахме от самото начало – разработихме собствена, научно обоснована методология, която се базира на реални измервания, валидирахме я чрез независима страна и изградихме цялостна система – от пробовземане и лабораторен анализ, до сертифициране и регистрация на кредити. Успяхме да спечелим доверието на фермерите, като им показахме, че това не е поредният бюрократичен модел, а възможност за допълнителен доход, базиран на добри агрономически практики. Така постепенно преодоляхме първоначалния скептицизъм и днес работим с над 70 стопанства и над 400 000 дка земя.
Кои бяха ключовите моменти или повратни точки в историята на Carbonsafe™, които изиграха решаваща роля за нейното превръщане във водеща компания в сектора на въглеродните кредити в България?
Имаше няколко знакови момента. Първият беше приемането и валидирането на нашата методология от независим одитор – това беше първата българска методология за почвено секвестиране, приета съгласно международните стандарти. Това постави Carbonsafe™ на картата като технологичен новатор, а не просто като търговец на кредити.
Вторият важен етап беше регистрацията на първите кредити в Балканския регистър за въглеродни кредити (БРВК) – напълно прозрачен и проследим процес, който гарантира уникалността и качеството на всеки кредит. Именно тук спечелихме доверието на първите корпоративни купувачи – компании, които държат на реални екологични ползи, а не просто на външен ESG имидж.
И третият ключов момент беше първата успешно реализирана сделка за продажба на кредити, генерирани от български фермери – това доказа, че моделът работи не само в теория, а и на практика, и че фермерите могат да получат реална възвръщаемост от устойчивите си усилия.
Carbonsafe е първата и единствена по рода си програма в Европа със заверен публичен одиторски доклад и издадени кредити от почвено секвестиране. Как това повлия на развитието на компанията и какви предимства ѝ даде на пазара?
Този факт не само повиши доверието към нас, но и ни даде стратегическо предимство на европейския пазар. В един момент, когато въглеродните пазари в Европа се сблъскват с критики относно качеството и проследимостта на кредитите, ние представихме решение, което е едновременно научно, прозрачно и практически приложимо.
Завереният публичен одиторски доклад е доказателство, че всеки генериран кредит е резултат от реално измерено количество въглерод в почвата, а не на статистическо моделиране. Това ни позиционира не просто като разработчик на проекти, а като иноватор и лидер в прилагането на технологии за природосъобразно отстраняване на емисии. За купувачите това означава сигурност и качество; за фермерите – устойчив източник на доход.
Carbonsafe работи директно със земеделците. Какви са основните предизвикателства и възможности при ангажирането на земеделските стопани с въглеродното земеделие?
Основното предизвикателство е информационната бариера – много земеделци все още нямат пълна яснота какво представлява въглеродното земеделие, как се измерва въглеродът в почвата, какви са ползите за тях и какво ще им струва участието. В този контекст нашата роля е не само техническа, но и образователна – ние провеждаме обучения, индивидуални консултации и обясняваме всяка стъпка от процеса.
От друга страна, възможностите са огромни – земеделските стопани имат потенциала да бъдат едни от най-ефективните съюзници в борбата с климатичните промени, тъй като почвите могат да бъдат устойчиви въглеродни хранилища. Нашият модел не изисква от тях да спрат производството или да променят драстично практиките си – просто да ги направят по-устойчиви, по-рентабилни и по-екологични. Това създава нов икономически модел, в който фермерите не само произвеждат храна, но и екосистемни услуги.
Прозрачността и проследимостта са ключови принципи за Carbonsafe, което се вижда от регистрацията в Balkan Carbon Credits Registry (BCCR). Как тази прозрачност влияе на доверието в пазара на въглеродни кредити в България?
Прозрачността и проследимостта са в основата на устойчивия въглероден пазар. Затова регистрацията на нашите проекти и кредити в Балканския регистър за въглеродни кредити (БРВК/BCCR) не е просто формалност – това е съзнателен избор, чрез който гарантираме, че всеки въглероден кредит, който продаваме, може да бъде проследен до конкретно поле и конкретен фермер.
По този начин елиминираме един от най-сериозните рискове в сектора – двойното отчитане и липсата на реално въздействие. Когато кредитът има уникален сериен номер, регистриран в публичен регистър, и когато е подкрепен с лабораторни данни и одиторски доклад, доверието на пазара се повишава. Това е предпоставка за изграждане на стабилна екосистема от фермери, проектанти, купувачи и регулатори – всички обединени от обща цел и ясни правила.
Рамката CRCF на Европейската комисия поставя строги критерии. Как Carbonsafe се адаптира към тези изисквания и как това позиционира компанията на европейския пазар?
Още преди CRCF да бъде официално публикувана, ние бяхме започнали работа по внедряване на принципите, заложени в рамката – реалност, допълнителност, дългосрочност и верификация. Нашият метод, който използва реални измервания в почвата и не разчита на моделиране, напълно съответства на новите изисквания на ЕС.
Това ни дава силно предимство – Carbonsafe™ е готова за интеграция в бъдещия европейски регистър и за участие в единния въглероден пазар на ЕС. Позиционираме се като доставчик на висококачествени „removal“ кредити – т.е. кредити от реално отстранен CO₂, които ще бъдат най-търсени в новата рамка. Нашите процеси вече са съвместими с предстоящите регулации, което ни прави желан партньор и извън България.
Как оценявате текущото състояние на пазара на въглеродни кредити в България? Какви са основните тенденции, които наблюдавате?
Пазарът е в начален, но изключително динамичен етап на развитие. Имаме вече изградена основа – работещ регистър, първи проекти, сертифицирани кредити, реални сделки. Това, което предстои, е масовото включване на фермери и индустриални потребители.
Наблюдаваме ясно изразена тенденция към търсене на качествени и проследими кредити, особено от компании, които подлежат на международен ESG одит. България има потенциал да стане лидер в региона, ако успее да съчетае технологиите, прозрачността и земеделския капацитет. Важно е обаче този процес да бъде подкрепен с ясна национална стратегия и регулаторна рамка.
Как виждате ролята на Carbonsafe в контекста на зелената трансформация на българското земеделие?
Carbonsafe™ е не просто доставчик на въглеродни кредити – ние сме партньор на фермерите в прехода към устойчиво земеделие. Помагаме им да преминат към практики, които не само улавят въглерод, но и подобряват добивите, почвеното здраве и устойчивостта към климатични промени.
В този смисъл, нашата роля е системна – трансформираме начина, по който се мисли за стойността на земеделието. То вече не се изчерпва само с килограми зърно или зеленчуци. Земята може да бъде актив за климата – и ние даваме инструментите, с които това става възможно и рентабилно.
Какви са основните бъдещи планове и цели на Carbonsafe в краткосрочен и дългосрочен план? В какви насоки планирате да разширите дейността си?
В краткосрочен план искаме да разширим участието на фермери и територии, включително в нови региони на България и Югоизточна Европа. Работим и по разширяване на портфолиото.
В дългосрочен план целта ни е Carbonsafe™ да бъде водеща европейска платформа за почвено и природосъобразно улавяне на въглерод, с прозрачни процеси, международни партньори и признание в рамките на единния въглероден пазар на ЕС. Планираме и дигитализация на услугите, включително чрез внедряване на сателитно наблюдение и блокчейн проследимост на кредитите.
Предвиждате ли нови технологични разработки или иновации, които ще допринесат за по-нататъшното развитие на пазара на въглеродни кредити и за позицията на Carbonsafe на него?
Да, технологиите ще бъдат в основата на следващия ни етап на растеж. В момента работим върху система за дигитална проследимост на всяка въглеродна единица, базирана на блокчейн, която ще осигури още по-голяма прозрачност за купувачите.
Иновациите при нас не са само технологични – ние създаваме и нови бизнес модели, които позволяват на фермерите да участват колективно в проекти, да споделят ресурсите и да имат по-добра възвращаемост. Целта ни е да направим въглеродното земеделие масово приложимо и икономически изгодно.
Според вас как ще се развива въглеродното земеделие в Европа през следващите години? Какви са основните движещи сили и потенциални бариери?
Въглеродното земеделие ще се превърне в ключов стълб на европейската климатична стратегия. Зелената сделка, новата Обща селскостопанска политика и рамката CRCF ясно показват, че земеделието вече няма да бъде разглеждано само като източник на емисии, а и като част от решението.
Движещите сили ще бъдат регулациите, търсенето от страна на бизнеса и необходимостта от адаптация към климатичните промени. Потенциална бариера обаче остава бюрокрацията и липсата на технически капацитет на местно ниво, особено в Източна Европа. Именно тук виждаме нашата роля – да направим така, че фермерите не само да влязат в системата, но и да получат реална полза от нея.
Каква е визията на Carbonsafe за бъдещето на пазара на въглеродни кредити и как компанията планира да остане конкурентоспособна на този динамичен пазар?
Нашата визия е ясна – пазарът на въглеродни кредити ще премине от етапа на доверие към етапа на доказателства. Само кредити с реална стойност, измерими резултати и прозрачна история ще имат място в бъдещата икономика.
Carbonsafe™ ще остане конкурентоспособна, защото създава стойност отдолу нагоре – започваме от фермера, от почвата, от терена, и стигаме до корпоративния купувач. Използваме реални данни, външна верификация и публична отчетност. Ние не продаваме обещания – ние предоставяме доказани климатични ползи. И това е най-силният ни актив.
Как, според Вас, българският опит и иновации в областта на въглеродното земеделие, като тези на Carbonsafe, могат да допринесат за развитието на този сектор в Европа?
България може да бъде иновативен пример за региона и ЕС, защото при нас въглеродното земеделие не се развива като бюрократичен проект, а като пазарно ориентирано и научно обосновано решение. Опитът на Carbonsafe™ показва, че с правилната експертиза, методология и партньорства дори една малка страна може да създаде модел с европейско значение.
Ние вярваме, че приносът на България ще бъде в демократизирането на достъпа до пазара на въглеродни кредити, в доказването на ефективността на реалните измервания и в изграждането на устойчиви агроекосистеми. В този смисъл, иновациите, които ние внедряваме, могат да бъдат мащабирани и адаптирани и в други страни от ЕС, търсещи надеждни и приложими решения за климатичните си цели.
Материалът е изготвен със съдействието на Carbonsafe.
Източник: Economic.bg