Понастоящем Съединените щати провеждат срещи с много страни, включително Китай, свързани с постигането на търговски сделки, а основният им приоритет с Пекин е да осигури справедлива сделка.
Това заяви американският президент Доналд Тръмп от борда на президентския си самолет, цитиран от Reuters.
Той добави, че не възнамерява да разговаря с китайския си колега Си Дзинпин тази седмица, но че представители на неговата администрация водят разговори с такива от китайската на различни теми.
Запитан дали тази седмица ще бъдат обявени търговски споразумения, Тръмп отвърна, че това е „много възможно“, но не даде подробности.
Представители на американската администрация започнаха поредица от срещи с търговските партньори на САЩ, след като на 2 април Тръмп наложи 10% мита върху повечето страни, заедно с други, по-високи налози, които обаче бяха отложени за 90 дни.
Въведени са още 25% мита върху вноса на автомобили, стомана и алуминий, 25% за Канада и Мексико и 145% за Китай.
Той намекна, че не очаква да постигне споразумение с някои страни, а вместо това може да „определи конкретен налог“ за тези търговски партньори през следващите две до три седмици. Не стана ясно веднага дали има предвид реципрочните мита, обявени на 2 април, които трябва да влязат в сила на 8 юли след 90-дневната пауза.
Тръмп повтори твърдението си, че Китай „ни е разкъсвал в продължение на много години“ в световната търговия, добавяйки, че ходът на бившия президент Ричард Никсън да се свърже и да установи отношения с Китай е „най-лошото нещо“, което някога е правил.
Тръмп все още не се е отказал от Гренландия
В телевизионно интервю през уикенда президентът на САЩ възобнови заплахите си, че може да използва военна сила, за да анексира Гренландия, пише CNN.
Не изключвам тази възможност. Не казвам, че ще го направя, но не изключвам нищо“, добави Тръмп в интервю за NBC News.
По думите му САЩ „наистина се нуждаят“ от Гренландия. „Островът има много малко хора, за които ние ще се грижим и ще ги ценим. Но имаме нужда от него за международна сигурност“, добави Тръмп.
Както стана ясно в подкаст на Economic.bg, интересът на САЩ да „завземе“ Гренландия със сигурност отчасти се дължи на потенциала на острова от критични суровини и редкоземни елементи, ключови за работата на редица индустрии, в т.ч. самолетостроенето, военните технологии, мобилните телефони.
Източник: Economic.bg