19.8 C
София
понеделник, 05 май 2025

Ще се възползват ли азиатските икономики от напрежението между САЩ и Китай?

Най-четени

Още от същото

Търговските отношения между САЩ и Китай са крайъгълен камък на търговската политика, която започна администрацията на Тръмп в началото на годината. Съвсем логично всяка новина за търговски преговори между двете страни и евентуално намаление на митата предизвиква ентусиазъм и сериозни движения на пазарите.

Един от въпросите, които вълнуват инвеститорите обаче, е как настоящата ситуация ще се отрази на другите икономики в Азия?

Според Capital Economics, Виетнам, Индия, както и някои други страни от южна Азия биха могли да се възползват от наложените от САЩ мита върху китайските стоки. Въпреки това обаче без яснота относно тарифната политика компаниите може да имат колебания дали да увеличат капиталовите разходи, свързани с повишаване на производствения капацитет.

Администрацията на Тръмп наложи базово мито от близо 20%, докато тече 90-дневното отлагане на митата. Китай обаче е изключение, след като САЩ наложиха общи мита в размер на 145% върху вноса от страната. Въпреки че очакванията са да започнат търговски преговори между двете страни, инвеститорите залагат, че митата върху китайските стоки ще останат най-високи.

Несигурността, свързана с тарифите, ще има възпиращ ефект върху бъдещите инвестиционни разходи на компаниите. Основните страхове са свързани с това, че дори и да има положителна развръзка около настоящите мита, Тръмп във всеки един момент можа да си намери причина за обявяването на нови”, коментираха експертите на Capital Economics.

Коментарите, които идват и от САЩ, и от Китай, са, че в скоро време може да видим започването на търговски преговори. Американската администрация вече даде сигнали, че 145-процентните тарифи вероятно няма да се запазят. Въпреки че е доста вероятно да бъдат намалени, те все пак няма да стигнат до нула, както бе коментирано от финансовия министър на САЩ Скот Бесент.

На този фон доста анализатори смятат, че компаниите ще предприемат действия в посока изместване на производства към страни, които са постигнали трайна търговска договореност със САЩ.

Индия е такъв пример. Страната има голям вътрешен пазар, който би могъл да компенсира риска от евентуални бъдещи тарифи. За разлика от тях Виетнам, който има голям двустранен търговски излишък със САЩ, ще изглежда непривлекателен като място за големи инвестиции от страна на корпорациите.

В други части на Югоизточна Азия бизнес средата е проблематична и трябва да се подобри, за да могат да се възползват страните от предимствата на американските мита върху китайските стоки.

Някои от водещите азиатски икономики, като Япония, Тайван и Южна Корея, обаче няма да могат да се възползват от тарифите за Китай, тъй като и трите страни са специализирани в различни производствени области.

Икономиките, които ще се конкурират с Китай и разполагат с необходимият капацитет, ще бъдат в най-добра позиция да се възползват от ситуацията, създадена от американските мита. Тези икономики, които имат припокриващ се износ с Китай, включват Индия, както и големите икономики от АСЕАН (Асоциация на страните от Югоизточна Азия).

Източник: БенчМарк Финанс

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации