Митата на президента на САЩ Доналд Тръмп все повече запушват колелата на световната икономика, които в продължение на десетилетия се смазваха от предвидима и относително свободна търговия, пише Reuters.
Миналата седмица няколко компании – от големи мултинационални играчи до нишови такива в електронната търговия – свиха целите си за продажби, предупредиха за съкращения на работни места и преразгледаха бизнес плановете си, докато големите икономики ревизираха в посока надолу перспективите за растеж на фона на мрачни данни.
Въпреки че финансовите пазари залагат, че САЩ и Китай ще се откажат от пълномащабна търговска война и че американският президент Доналд Тръмп ще сключи споразумения, самата несигурност относно края на това се превърна в голям забавящ фактор.
Митническата политика на САЩ е сериозен негативен шок за света в близко бъдеще. Краят на американските мита може да е много по-далеч и на много по-високо ниво, отколкото се смяташе досега“, каза Исабел Матеос-и-Лаго, главен икономист на френската банка BNP Paribas.
Понастоящем действат 10% допълнителни мита и такива върху вноса на автомобили, стомана и алуминий.
В петък Пекин заяви, че разглежда възможността за преговори със САЩ относно наложените 145% и реципрочните китайски мита от 125%. Администрацията на Тръмп пък намекна, че е близо до постигането на споразумение с Индия, Южна Корея и Япония.
Междувременно компании, като шведския производител на електроуреди Electrolux, понижиха очакванията си, докато Volvo Cars, производителят на компютърни джаджи Logitech и гигантът в производството на напитки Diageo се отказаха от целите си поради несигурността.
Премахването миналата седмица на схемата „de minimis“ за безмитно третиране на пратки от китайски платформи за е-търговия на стойност под 800 долара също бе тежък удар за много по-малки играчи.
Преминаваме от нула към 145%, което е наистина несъстоятелно за компаниите и за клиентите“, каза Синди Алън, главен изпълнителен директор на Trade Force Multiplier, глобален консултант по търговия. „Виждала съм много малки и средни предприятия, които просто да избират да напуснат пазара напълно“, добави експертът.
Позитивната страна
Перспективите за митата накараха Японската централна банка (ЯЦБ) да свие прогнозите си за японския икономически растеж миналата седмица, докато търговското напрежение беше посочено от анализаторите при понижаването на перспективите за растеж за Холандия и региона на Близкия изток и Северна Африка.
Въпреки че официалните показатели за активността във водещите икономики все още наваксват песимистичното настроение, то се проявява в данните за индекса на мениджърите по покупките (PMI, отразява бизнес настроенията на база ниво на заетост, нови поръчки, запаси и др.) по целия свят.
Фабричната активност в Китай се е свила с най-бързите темпове от 16 месеца през април, показа едно подобно проучване миналата седмица, докато друго от Обединеното кралство сочи, че британският фабричен износ миналия месец се е свил с най-рязкото си темпо от почти пет години.
Икономистите обаче предупредиха, че по-силните данни от фокусираната върху износа Германия може до голяма степен да се дължат на факта, че фабриките може предварително да са се заредили с доставки, които да изпълнят, преди митата да влязат в сила.
Това означава, че може да има обратен ефект в следващите месеци“, предупреди Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank AG.
От друга страна, предварителното изпълнение на поръчките може да се спомогнало на Индия да достигне 10-месечен връх в производствения растеж през април.
В същото време страната – която е с по-ниски мита спрямо тези за Китай и към която Apple е пренасочила част от производството си – може да се окаже истински победител.
Индия е в добра позиция да бъде алтернатива на Китай като доставчик на стоки за САЩ в краткосрочен план“, каза икономистът по развиващите се пазари Шилан Шах от Capital Economics, прогнозирайки, че наказателните мита за Китай „ще останат“.
Засега обаче повечето икономисти виждат позитивна страна в митническите планове на Тръмп, които оскъпяват вноса за американските потребители, но свиват активността на други места.
Това намалява инфлационния натиск и по този начин ще даде на централните банки възможност за стимулиране на икономиката с намаляване на лихвените проценти – нещо, от което Банката на Англия се възползва тази седмица.
Но това, което тепърва ще стане ясно, е дали опитът на Тръмп да ребалансира търговската система в полза на Америка най-накрая ще подтикне другите да преразгледат собствените си икономики: например, ако Китай предприеме действия за увеличаване на стимулите за вътрешната си икономика или ако страните от еврозоната премахнат бариерите, които все още възпрепятстват единния им пазар.
Източник: Economic.bg