19.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

Регионална комисия отхвърли по-ниските комисиони за посредниците в тол системата

Най-четени

Още от същото

Поредният опит на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) за намаляване на комисионите, получавани от националните доставчици на услуги (НДУ) при продажбата на пътни такси, удари на камък в парламентарната Регионална комисия. Законопроектът, предвиждащ орязване на въпросните комисиони от сегашните 7% на 4%, бе отхвърлен на заседание в сряда с 4 гласа „за“ и 11 въздържали се.

В разискванията се включиха единствено Божидар Божанов (ПП-ДБ), като вносител на законопроекта, и Виолета Комитова (МЕЧ). Шефът на тол управлението Олег Асенов пък изказа мнение защо законопроектът не трябва да бъде приеман. Представителите на другите политически формации не взеха отношение по темата. Така се стигна и до бързо гласуване и отхвърляне на промените.

Припомняме, че това е третият пореден опит на коалицията през последните две години да прокара подобни промени в Закона за пътищата, целящи да намалят комисионите и да внесат по-голяма яснота в системата за събиране на пътни такси. Предишните два опита в рамките на 48-ото и 49-ото Народно събрание също не бяха успешни.

Основната идея зад предложенията, внесени от Божидар Божанов, бе да се отдели продажбата на винетки от тази на тол продукти и да се премахне задължителната връзка с НДУ за всички търговци.

Божанов подчерта, че продажбата на винетки е технически по-проста и трябва да е достъпна за повече търговци, без те непременно да минават през НДУ като единствени посредници. Законопроектът предвиждаше Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) да може да сключва договори директно с големи търговци като бензиностанции, банки и телекоми, съкращавайки едно ниво на посредничество. НДУ щяха да останат за по-малки обекти, които не могат да се интегрират директно с АПИ.

Промяната в размера на комисионата – от предишните предложения за 3% към сегашните 4% – бе обяснена от Божанов с необходимостта да се даде по-голям стимул и на по-малки търговци да продават винетки, тъй като 3% можеше да се окажат недостатъчни за покриване на разходите при споделяне по веригата.

Вносителите предлагаха също АПИ служебно да проверява данните на български автомобили в националния регистър при покупка на винетка и да предоставя директни програмни интерфейси на големи автопаркове за автоматизиране на процеса.

Обсъждането

Против законопроекта се обяви Олег Асенов, който се позовава на европейски директиви, но не коментира по същество намалението на комисионите за посредниците. Той изтъкна, че новата европейска нормативна база разглежда системите за пътно таксуване като цялостни, а винетките, които предстои да отпаднат след 3 до 5 години, са допълнителна услуга, интегрирана с оперативната съвместимост.

Асенов определи предложението за служебна проверка на данни само за български автомобили като потенциално дискриминационно, тъй като значителна част от потребителите на самообслужващи се канали са чуждестранни превозвачи.

Не смятам, че европейското законодателство ни задължава да имаме само един вид посредник. Всички, които сме анализирали въпроса, приемаме, че могат да съществуват различни типове посредници“, коментира Божанов.

Бившият регионален министър Виолета Комитова изрази недоумение защо най-лесната част от събирането на пътни такси – търговската дейност – е била предоставена на частни фирми (визирайки НДУ), при положение че държавата инвестира огромни средства в инфраструктура и извършва по-сложните дейности.

Бих искала да знам защо, след като държавата инвестира и извършва най-трудната част от работата, още от самото начало е било необходимо търговската дейност да се извършва от частни компании“, попита Комитова.

Шефът на тол управлението й отговори, че системата е изградена на базата на нормативната уредба и приложими практики в ЕС. Подобни системи има в целия Европейски съюз. Това се дължи на обединяване на две дейности – правоприлагане и събиране на пътни такси.

Системата е добре интегрирана, продължава да се доинтегрира и нашата работа се контролира. Ако има съмнения, могат да се предприемат съответни мерки“, коментира Асенов.

Припомняме, че към момента въпросните НДУ-та са две – „Интелигентни трафик системи“ и „Диджитол“. Последните данни за техните комисиони са за 2023 г., когато стана ясно, че са получили над 57.2 млн. лв.

През последната година и половина Агенция „Пътна инфраструктура“ се опита да увеличи конкуренцията, като подписа договор с две компании – „Тол България“ и „Нипо-Електроникс“. Преди да започнат да продават пътни такси обаче те трябваше да бъдат интегрирани с тол системата. Трета компания – „Иком“ – по последна информация трябваше да предостави актуален план за опериране и тогава да пристъпи към подписване на договор.

В интервю през април за bTV бившият регионален министър Андрей Цеков посочи, че всъщност тези договори не са били продължени и са прекратени. Тази информация до момента нито се потвърждава, нито се отхвърля от АПИ и МРРБ.

На заседанието на Комисията в сряда Цеков присъства, но темата за компаниите не бе повдигната.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации