20.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

Още много мазут: Сателитни снимки показват две огромни петна в Черно море

Най-четени

Още от същото

Поредно огромно мазутно замърсяване на около 100 км източно от Шкорпиловци се вижда на сателитни снимки, направени в 7:14 часа днес от сателита Sentinel-1. Сателитът е част от програмата на ЕС за наблюдение на земната повърхност „Коперник“. За това сигнализира в профила си във Facebook Атанас Русев, който е председател на сдружението „Да опазим Корал“. Едното петно е с размери 25 км на 2 км или общо около 50 км2. Другото е с дължина 18 км и широчина около 600 метра.

„Кои танкери са го направили е елементарно да се разбере, дори от дете, но не и от българските власти“, пише Русев.

ОЩЕ: Бедствено положение във Варна: Събраха един тон мазут от плажа

Снимка: Facebook/Atanas Rusev

Бившия служебен министър на околната среда и водите Асен Личев също заяви, че много бързо може да се установи откъде са мазутните топчета, тъй като „количественото съотношение между изотопите на водорода и въглерода Е ли ЕГН-то за произхода на нефта“. Това означава, че всеки плавателен съд, които преминава през нашите териториални води, вози мазут, които има маркери, показващи кой точно е източникът му.

Според Атанас Русев, гледайки динамиката на времето през следващите дни, това замърсяване няма директно да стигне до нашите брегове, но до седмица ще стане, защото след няколко дни се очаква силен фронт от изток/североизток.

ОЩЕ: Има заподозрени за разлива на мазут във Варна

Екоактивистът упреква институциите у нас в „абсолютното бездействие“, което е превърнало „Черно море в БУНИЩЕ“. „Всеки ден, всякакви танкери изхвърлят мръсотиите си в наши води. Те стигат до плажовете ни, където нова порция, не знам вече как да ги нарека тези хора, от тези държавни институции, с въипиющата си невежост и липса на компетенция, лъжат и мажат като за последно, вместо да кажат истината и виновните да понесат наказанията си“, пише в публикацията си във Facebook Русев. И дава пример с още подобни случаи, за които е писал жалби, но отговорът е все един и същ – всичко било наред. „Познайте дали има някакъв резултат за всичките тези години. Не, няма. Нищо. Кръгла нула“, възмущава се той.

Снимка: Facebook/Atanas Rusev

За мазутните петна сигнализира и журналистът Стоян Тончев. „Още много мазут се е появил на плажната ивица в Поморие тази сутрин. Петна, топчета!… Има и във водата от вчера, сигнализират граждани със снимки. Видяхме да почиства само един човек, с лопатка. Багери разорават…“, пише той в профила си във Facebook.

В понеделник (5 май) в ефира на Нова телевизия (ВИДЕО може да гледате ТУК) кметът на Община Поморие Иван Алексиев посочи, че е имало „мазутни топчета“ по ивицата, чието количество се е събрало в кофа и половина. По думите му това е естествен процес през май, когато морето изважда образувания от дъното на брега.

„Тези нефтени топчета се размекват на слънчева светлина, това го помним от времето, когато бяхме деца. Няма нефтен разлив, бедствие или екокатастрофа“, уточни Алексиев.

Припомняме, че мазутът не е естествено природно вещество, а е продукт на обработка т.е. на човешка дейност.

Снимка: Facebook/Atanas Rusev

Директорът на РИОСВ-Бургас Павел Маринов обясни, че вчера общината е осъществила връзка с концесионера и плажът е бил почистен веднага. „Това е нормален процес. По-тежките мазутни фракции на дъното на морето не са нефтени разливи“, каза Маринов.

Отговорът на Община Бургас

Припомняме, че вчера още петна и топчета мазут изплуваха на голяма част от плажната ивица в Поморие. Част от тях са вплетени в изхвърлените на брега водорасли, а замърсяването тази сутрин е било по-голямо от констатираното в началото на месец май. То обхвана близо 3-километрова зона в района на Стария град. Тя включва плажовете „Колчетата“, „Помпата“ и „Скаличките“. Мазни, черни топчета и петна е имало на плажовете „Скаличките“, „Колчетата“, „Хоризонт“ и „Ла Хабана“, кадри от които излъчи телевизия „Либерта“. 

ОЩЕ: Мазут на варненския плаж (СНИМКИ)

Областният управител на Бургас Владимир Крумов отрече да има проблем със замърсяване с мазут на плажове в Поморие и поиска достъп до системите за сателитно наблюдение на морето от Морска администрация и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Крумов настоява и за всекидневни данни за морската повърхност на Черно море, след работна среща с институции и кметове.

„Искам това, провокиран от последните събития в Поморие. Няма да позволя липсата на експертни познания по темата да компрометира имиджа на нашето Черноморие и поминъка на хиляди хора. Летният сезон е изключително важен за областта, но животът и здравето са на първо място. Затова ако има проблем, лично ще съобщя, ще вземем мерки. В случая няма! Институциите са на мястото си, работи се по почистване, което е напълно достатъчно в тази ситуация. Плажовете ни ще бъдат изрядни за посрещането на сезона“, заяви той.

ОЩЕ: Екокатастрофата в Черно море: Петролният разлив от потъналите руски танкери убива екосистемата (ВИДЕО)

Какво е мазутът?

Мазут в нефтеният остатък, който се получава след дестилиране на бензиновите, керосиновите и газьоловите (дизеловите) фракции. Мазутът се дели на видове – маслен, смазочен, горивен, парафинен.

В рафинериите се използва като суровина за получаване на смазочни масла или за светли нефтопродукти (бензин, дизелово гориво, керосин). Представлява и ценно гориво, ползвано в котли в електростанции, за отопление и в промишлени котли, а също и като дизелово гориво в мощни бавнооборотни двигатели, особено във флота.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации