19.8 C
София
четвъртък, 08 май 2025

След 50 години: Застрашена потайна птица се завърна в София

Най-четени

Още от същото

Туриликът (Burhinus oedicnemus), също сивоок или жълтоок дъждосвирец, е птица от семейство Туриликови (Burhinidae). Среща се и в България, където е уязвим вид, включен в Червената книга на България и в Закона за биологичното разнообразие. След 50 години птицата отново е забелязана на територията на София. За първи път турилик е бил видян в столицата през 1973 година, като вероятно сега е направено едва второто наблюдение на необиковената птица.

„Доколкото ни е известно, това е второто наблюдение на турилик в рамките на столицата въобще – първото е през 1973 г.. В непосредствена близост до София туриликът е виждан за последно през далечната 1947 година – преди почти 80 години. Оттогава в София-област е бил забелязван броени пъти, а последните скорошни наблюдения в цяла Западна България са само две – през 2012-та до Драгоман и 2017-та до Мелник“, споделят от организацията за разходки за наблюдение на птици Bulgaria Bird Walks.

Още: Внимание: Отровна птица отделя най-силните токсини в природата

На птицата, която рядко се среща, попада Людмика Корюкина и успява да я снима. „Мигриращата птица, видяна от Людмила в парк Летище София, е толкова впечатляващо наблюдение!“, допълват още от организацията.

Загадъчното чуруликане

Туриликът е една истински енигматична и потайна птица. Големите му жълти очи, които му придават или леко учуден, или леко сериозен вид, загатват за нощния му начин на живот. През деня е почти незабележим в сухите и каменисти местности, които обича. Но по здрач и през нощта тръгва активно да търси храна – насекоми, дребни влечуги и понякога дребни бозайници.

Още: Ново откритие: Птичите песни съдържат елементи, подобни на буквите

Снимка: iStock

Звуците, които издава, т.е. самото чуруликане, се нарича „турилик“ – то звучи силно и определено е загадъчно. Когато човек го чуе за първи път, го помни дълго време.

Източник: Актуално

spot_img

Последни публикации