
Управляващите и „Ново начало“ на Делян Пеевски преизбраха Пламен Иванов за председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС). Иванов, който бе номиниран от „Има такъв народ“, получи подкрепата на 120 депутати. Зам.-председател стана предложения от ГЕРБ Георги Христов. За членове на комисията ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и „Ново начало“ избраха Ангел Куртишев (предложен от ГЕРБ), Борислав Цветанов (предложен от БСП) и Ясен Славов (предложен от ГЕРБ).
Депутатите отхвърлиха предложенията на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Таня Петрова и Илия Антонов за членове.
За да бъде избран председател, за него трябва да гласуват повече от половината от присъстващите народни представители. Процедурните правила бяха приети на 19 февруари, когато бе открита процедурата по избор на нов състав на Бюрото, тъй като мандатът на старото ръководство е изтекъл още през 2023 година.
Бюрото е колегиален орган, който се състои от петима членове, включващи и председател и зам.-председател. По закон то трябва да контролира чрез проверки спазването на процедурите по искането и прилагането на специалните разузнавателни средства и предвидените в закона за СРС срокове за унищожаването на придобитите сведения, ако не са послужили за целите на наказателния процес.
Дебатите в пленарната зала се фокусираха най-вече върху това кой и как прилага специални разузнавателни средства и кои политици са били подслушвани с тях.
Златан Златанов от „Възраждане“ се оплака, че той и партийният лидер Костадин Костадинов са били подслушвани със специални разузнавателни средства. Той обаче бе репликиран от народния представител от „Има такъв народ“ Александър Рашев, според когото „Възраждане“ правят внушение, че Националното бюро прилага СРС и го обвинява в неправомернo използване на специални разузнавателни средства. „Редно е да се запознаете с нормативната база и да видите кои органи могат да прилага СРС-та“, призова Рашев колегата си от „Възраждане“.
Бойко Рашков от „Продължаваме промяната“ на свой ред попита „Възраждане“ дали народни представители са сезирали бюрото за контрол на СРС и имало ли е отговори. С обяснението, че са „във вражеско обкръжение“ Златанов обяви, че имат „собствени разузнавателни централи“ и не даде отговор на бившия вътрешен министър.
Народният представител от „Морал, единство, чест“ Николай Радулов заяви, че вижда едно желание вината за всички правни дефекти да се хвърля върху проверяващите, но Националното бюро не било основният виновник за това.
Божидар Божанов от „Демократична България“ отбеляза, че настоящият състав е правил предложения за подобряване на прилагането на СРС и изрази надежда, че част от тези становища, които са били извадени от коалиционното споразумение, сега ще бъдат взети предвид.
Председателят на ресорната парламентарна комисия Христо Терзийски от ГЕРБ заяви готовност в бъдеще да се води дебат дали всички служби за прилагане на СРС да бъдат изведени извън службите. „От вашите кандидати имаше хора, които не правят разлика между използване, заявяване и прилагане на СРС в МВР“, обърна се той към „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Ремзи Осман от фракцията на Ахмед Доган също заговори за законодателни промени – заявителят и изпълнителят на СРС да бъдат разделени. Освен това поиска повече юристи в бюрото.
Източник: Banker.bg