10.8 C
София
събота, 10 май 2025

Китай и САЩ водят търговски преговори в Швейцария

Най-четени

Още от същото

В Женева започнаха търговско-икономически преговори на високо ниво между Китай и Съединените щати. Това съобщи Централната китайска телевизия. Китайската делегация се оглавява от вицепремиера на Държавния съвет Хъ Лифенг, който отговаря за финансово-икономическия блок в правителството. Вашингтон е представляван от министъра на финансите Скот Бесънт.

По-рано министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник изключи възможността за премахване на митата върху вноса на китайски стоки и услуги. Говорителят на Министерството на търговията Хе Ядун заяви, че Китай няма да прави компромиси по фундаментални въпроси, нито ще жертва справедливостта, за да сключи сделка с администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп.

На 2 април Тръмп обяви въвеждането на мита върху продукти от 185 държави и територии.

Универсалните тарифи от 10% влязоха в сила на 5 април, индивидуалните тарифи – на 9 април. Същевременно, на 9 април, американският лидер обяви, че спира за 90 дни допълнителните вносни мита, наложени на реципрочна основа по отношение на редица държави и територии. Белият дом обясни, че паузата е свързана с търговски преговори и през този период ще бъде в сила универсална митническа тарифа от 10 процента. 

Общите мита на САЩ върху стоки от Китай достигат 145 на сто. В отговор Китай повиши митата върху американски стоки до 125% от 12 април.

Какви са перспективите за преговорите между САЩ и Китай?

Тръмп

Доналд Тръмп призова Китай да отвори пазара си за американски инвестиции и намекна за по-ниски мита за страната. Преди началото на преговорите между Вашингтон и Пекин, президентът на САЩ заяви, че затворените пазари „вече не работят“ и че ако китайската икономика се отвори, „Пекин ще бъде толкова щастлив!!!“. Това написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social. 

Във втора публикация той каза, че 80-процентните мита върху китайски стоки „изглеждат правилни“. Настоящият процент за Пекин е 145 на сто. По-рано медиите съобщиха, че Белият дом е готов да намали митата за Китай до 50-54 процента. Това може да се случи в рамките на преговорите между двете страни на 10-11 май.

Според Нина Хрушчова, професор по международни отношения в New School в Ню Йорк, търговските войни могат да бъдат прекратени бързо, но прекомерната импулсивност на Тръмп пречи на това: „Мисля, че

кулминацията не е достигната и двете страни играят дълга игра.

Китай ще чака ситуация, която е изгодна за него. За Тръмп, разбира се, това е поражение в смисъл, че той е вдигнал залозите и е смятал, че Пекин веднага ще приеме всички условия, но Пекин го погледна със строг поглед и каза, че ще говорим само като равни.“ И тъй като президентът на САЩ е импулсивен човек, той реши да опита различни подходи. Китай чака. „Но тъй като в случая с Тръмп не говорим за рационална политика, можем да си представим, че това са все едни и същи повторения на едно и също шоу: днес той крещеше, че ще удушим всички, а утре, напротив, че ще бъдем приятели, а вдругиден, че ще ходим заедно по въже и т.н. Тоест, тази история не е разрешена. И дори ако тарифите бъдат намалени, мисля, че цялата администрация на Тръмп пак ще люлее това махало напред-назад. Тоест, той трябва да подчини Китай в смисъл, че и той трябва да се нареди в редицата на страните, които искат да преговарят“, отбелязва Нина Хрусчова.

Междувременно германският канцлер

Фридрих Мерц заяви, че САЩ няма да могат да водят търговски преговори със страните от ЕС поотделно.

фридрих мерц

Ръководителят на германското правителство подчерта, че Брюксел не се нуждае от сделки като тази, която Тръмп сключи с Великобритания. Той също така призна, че ЕС подготвя контрамерки в случай на провал на преговорите. Но той каза, че най-доброто решение на спора би било нулеви мита. За Вашингтон е много по-изгодно да сключва двустранни споразумения, но Европа ще се пазари за по-широка сделка, казват други анализатори. 

Брюксел като цяло зае доста твърда позиция в отговор на заплахите на Тръмп

за много високи мита, макар че те не са толкова безумни, колкото тези срещу Китай.

Ако обаче тези заплахи бъдат осъществени, европейската автомобилна индустрия ще пострада първа и много бързо. Европейски страни като Словакия ще пострадат много повече поради значителния си износ на автомобили, включително за Съединените щати.

В началото на април Китай обжалва пред Световната търговска организация относно новите мита.

Пекин продължава да оспорва тарифите на Тръмп, но международната агенция се надява, че предстоящите преговори между страните ще доведат до деескалация. Европа последва примера на Китай и също подготвя дело срещу САЩ в СТО. Но, отбелязват експерти, е малко вероятно този ход да промени баланса на силите в търговската война. Още повече, че не може да се предвиди дали Брюксел ще успее да разработи единна позиция относно действията на Тръмп и последователно да я защитава. Този въпрос все още е нерешен.

И съответно

Вашингтон е напълно възможно да води открити или задкулисни пазарлъци с отделни европейски държави.

Пари алфа българия закона за счетоводството търговският баланс параходство брп продажби кредити луксозни имоти капитал Приста ойл холдинг смарт органик растеж залог печалби бюджет капитал застраховане проект

Обжалванията в СТО са от онези неща, които не работят бързо. Производствата, свързани с нарушаване на правилата, могат да се проточат с месеци. Като че ли няма случай, в който това да е завършило с нещо сериозно, освен че накрая противоположните страни са стигнали до някакъв компромис.

Индия и Япония може да са следващите страни, с които САЩ ще подпишат търговски споразумения, съобщиха източници на Ройтерс. Журналисти твърдят, че Вашингтон вече преговаря с Ню Делхи. Делегация от висши индийски служители планира да посети Съединените щати през май, за да уточни подробностите по новото споразумение.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации