Две жалби са постъпили в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) срещу решението на „Булгартрансгаз“ да прекрати обществената поръчка за изграждане на експлоатационните сондажи в газохранилището край Чирен. Те са подадени от консорциумите „Енергико Хюстън Дрилинг“, собственост на бившия директор на „Булгартрансгаз“ (2009 – 2011 г.) Иван Дреновички, и „Дивиком Тексас Дрилинг 2025“, в което са обединени румънската „ХАБАУ С.Р.Л“, българската „СА.И.Е“ и американската „Куатматин Холдингс“, но чието предложение въобще не беше отворено.
Оспорваната поръчка, с прогнозна стойност от 109 млн. лв. без ДДС, беше прекратена, след като и тримата кандидати бяха дисквалифицирани. Те бяха отстранени от процедурата на 24 април 2025 г. с мотиви за технически или ценови несъответствия.
Единственият изцяло български участник в търга – „Проучване и добив на нефт и газ“ АД, която е част от холдинга на „Химимпорт“ и която предложи най-висока цена, надхвърляща бюджета на проекта – не е обжалвал отстраняването си.
С казуса сега ще се заеме КЗК, като решението ѝ ще определи дали процедурата ще трябва да бъде възобновена или обявена отново.
Защо бяха отстранени фирмите?
„Проучване и добив на нефт и газ“ АД е отстранено от участие в търга на „Булгартрансгаз“ заради нарушение в ценовото си предложение.
Компанията е подала оферта, в която цената за инвестиционното проектиране на един от сондажите (Е-80) е посочена като 178 540 лв., докато правилата на поръчката ясно изискват тази стойност да не надвишава 1% от общата стойност за изграждане, доставка и въвеждане в експлоатация на същия сондаж.
В случая, 1% от стойността на сондаж Е-80 (17 518 000 лв.) е 175 180 лв., което означава, че предложението на участника е над допустимия лимит.
Според решението на възложителя, офертата на „Дивком Тексас Дрилиг 2025“ не е отговаряла на предварително заложените технически изисквания и е класифицирана като „неподходяща“ по смисъла на ЗОП.
„Енергико Хюстън Дрилинг“ също е отстранена с мотива, че ценовото ѝ предложение не отговаря на изискванията, заложени от възложителя в тръжната документация. Конкретно, компанията е посочила за сондаж Е76 стойност от 134 809,70 лева, която надвишава допустимия праг от 1% спрямо стойността по позиция 3.9. („Доставка, изграждане и въвеждане в експлоатация“) за същия сондаж, възлизаща на 12 789 952,50 лева.
С други думи, участникът е превишил максимално допустимата стойност за проектиране, което е нарушение на ясното ценово ограничение, посочено в документацията.
Бавното разширение на „Чирен“
Разширението на капацитета на единственото газово хранилище в България е сред водещите енергийни проекти в региона, то обаче се случва с голямо забавяне – първоначалният план беше да е готово до края на тази година.
Капацитетът на газохранилището трябва да бъде разширен до 1 млрд. куб. м, но вече две спрени поръчки и разследване на Европейската прокуратура по първата спъват изпълнението му. Прекратяването на договора с предишния изпълнител на сондажите по проекта – ДЗЗД „Ю Джи Ес ДРИЛИНГ ЧИРЕН“, с основен партньор „Главболгарстрой“ – се случи след разследването на Европейската прокуратура, която през август влезе в офисите на „Булгартрансгаз“ (БТГ) заради съмнения за злоупотреба с европейски средства по линия на разширението на „Чирен“.
Обект на проверката беше именно обществената поръчка за подземната част, която включваше сондажите на газохранилището. Тогава служебният енергиен министър Владимир Малинов спря проекта.
Разширяването на капацитета се реализира в три направления – проектиране и изграждане на нова компресорна станция, подземни съоръжения и преносен газопровод. Две от трите съставни части на проекта вече са готови и въведени в експлоатация – газопроводът е готов от ноември 2024 г., а през март всички надземни съоръжения – компресорна станция и измервателна – са въведени в експлоатация. Това позволява още през настоящия нагнетателен сезон капацитетът за съхранение на хранилището да бъде увеличен със 100 млн. куб. м до 650 млн. куб. м.
Проектът за разширение успя да запази безвъзмездното европейско финансиране, което беше под въпрос заради забавянето му. През март БТГ подписа допълнение към грантовото споразумение с Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA), с което се предоставя безвъзмездния финансов ресурс от 78 млн. евро до края на 2027 г.
Източник: Economic.bg