16.6 C
София
понеделник, 12 май 2025

На 15 май работещите в БТА, БНР и БНТ излизат на протест с искане за ръст на възнагражденията

Най-четени

Още от същото

На 15 май, от 12.00 часа, в София ще бъде организиран национален протестен митинг на работещите в Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) с искане за осигуряването на средства от бюджета за ръст на възнагражденията. Протестиращите ще блокират кръстовището пред Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Това бе обявено от организаторите на протеста – синдикалните организации на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“, които дадоха пресконференция днес (12 май) в националния пресклуб на БТА.

Акцията ще бъде под надслов „Трудът в медиите има стойност“. От 12.00 часа на15 май протестни акции ще има и в страната.

Вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов поясни, че искането на протеста е за минимум увеличение на работните заплати от 15 процента. Необходимите средства от държавния бюджет за БНР са 5 млн. лв., за БНТ – 6 млн. лв. и за БТА – 3 млн. лева или общо исканията възлизат на 14 млн. лева, пресметна Капитанов. Той подчерта, че целта е да се увеличи както заплащането на журналистите, така и на редакторите, на операторите, режисьорите, техниците, певците, оркестрантите.

Капитанов добави, че синдикалистите ще искат среща и с министъра на финансите, за да бъдат обсъдени вариантите и възможностите за исканото увеличение. Ако такава среща няма, то протестиращите ще очакват финансовият министър да дойде на протеста в четвъртък. Освен това Капитанов прикани депутатите от управляващата коалиция също да дойдат на протеста и да се запознаят лично с исканията на работещите в обществените медии.

Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ „Подкрепа“, коментира, че преди да се стигне до идеята за протеста, са правени множество опити за нормален диалог.

Относно заплащането в БНР, той даде пример, че музикант в оркестъра на Националното радио с 20-годишен трудов стаж е с брутна заплата за март 1613 лева. В БНТ и в БТА има служители, които са с още по-ниски възнаграждения, отбеляза Нинов.

Елица Досева, синдикален председател на организацията на КНСБ в БНР, обяви, че за музикален звукозапис щатна заплата след последното увеличение е 1247 лв., за редактор – 1318 лв., за старши редактор – 1525 лева.

Според главния икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев сумата от 14 млн. лева не е голяма и резерви би трябвало да има. Той припомни и че първият внесен за годината бюджет е бил с 10% увеличение на заплатите в публичния сектор, след което изведнъж този ръст станал 5% въпреки всичките настоявания на синдикалистите.

Според Анета Паунска, синдикален председател на организацията на КНСБ в БТА, заплатите на работещите в обществените медии трябва да бъдат обвързани със средната за страната с над 120 процента.

По време на протеста в четвъртък символично ще има и промяна на програмната схема на обществените медии, като протестиращите ще направят първите пилотни предавания – „Денят започва без пари“, „100% будни и бедни“, „Преди всички с ниски доходи“. По време на спортните новини ще бъдат обявени рекордьорите за най-ниско заплащане, „Прогноза за времето на безпаричие“.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации