Четирите национално представени работодателски организации, както и единият синдикат излязоха с позиции срещу предложения от президента Румен Радев референдум срещу еврото. Искането за допитване до народа беше входирано в Народното събрание в понеделник, а във вторник се чака решението на председателя на парламента Наталия Киселова, която да каже дали е допустимо.
Вчера министър-председателят Росен Желязков призова НС да не разглежда въпроса, тъй като според него е противоконституционен. Много юристи и конституционалисти също се произнесоха срещу въпроса за еврото, като цитират решение на Конституционния съд от 2024 г., който се произнася срещу подобни питания.
Сега от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) заявяват категоричната си подкрепа за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Според бизнеса завършването на процеса на европейската интеграция на България, посредством пълноправното ни членство в Икономическия и паричния съюз, ще гарантира ускорен ръст на доходите и по-бърза реална конвергенция в покупателната способност спрямо средноевропейските стойности.
И напомнят на президента Радев, че през целия 20-годишен период, след подписването на договора за присъединяване на страната към ЕС, всички институционално отговорни за управлението и просперитета на държавата нееднократно са заявявали убедената си подкрепа за европейската перспектива на страната ни, в т.ч. въвеждането на еврото в България и свързания с това Закон за въвеждане на еврото, приет от 50-то Народно събрание на 7 август 2024 г. и обнародван в „Държавен вестник“ с Указ № 200 на Президента на Републиката.
Убедени сме, че в продължение на последователните и консолидирани усилия на всички досегашни управленци, български институции, социални партньори и неправителствен сектор, в очакване на конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия за приемането ни в еврозоната, ще продължите да сте на нивото на високите национални очаквания, давайки си сметка за националните приоритети, и ангажирано ще работим заедно в полза на просперитета на обществото ни, недопускайки действия, разпиляващи обществената енергия и създаващи предпоставки за противоречия, разделение, напрежение и недоверие сред българския народ“, се посочва в позицията до Президентството, Народното събрание и Министерския съвет.
В позицията на КНСБ за членството на България в еврозоната пък се посочва, че завършването на процеса по европейската ни интеграция чрез присъединяването ни към Икономическия и паричен съюз (ИПС) няма алтернатива за развитието на България като демократична европейска държава.
Те посочват и аргументи:
- Еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене, което пък от своя страна е основен двигател на реалния икономически растеж у нас;
- Еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските такива – тази теза е многократно потвърдена от вече присъединилите се страни-членки на ЕС към ИПС, като това се отнася в особена степен за Прибалтийските държави (Литва, Латвия и Естония), които имат сходна икономическа и парична система като нашата. При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80% до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването;
- Еврозоната елиминира транзакционните разходи за превалутиране, което намалява разходите на българските домакинства при пътувания в чужбина;
- Еврозоната е последната стъпка на европейска интеграция, която позволява по-голяма синхронизация на търсеното и предлагането на труд, чрез което се създават условия за естествено повишение на доходите на работещите;
- Българската парична система вече е синхронизирана с останалите представители на ИПС. България е част от Банковия съюз на ЕС от 5 години. Това означава, че търговските банки вече са в еврозоната, нашите пари и спестявания са там, което е гаранция за сигурността им;
- Безспорен факт е, че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите. Така че колкото по-скоро направим стъпката да излезем от Валутния борд и да се присъединим към еврозоната, толкова по-бързо ще постигнем ръст на заплатите.
Всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да възпрепятства приемането на единната европейска валута, очевидно има други цели и интереси, а не тези на работещите“, се посочва в позицията.
И добавят, че „КНСБ няма да допусне популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници!“
Източник: Economic.bg