Ирена Методиева чака за белодробна трансплантация в САЩ. След лутане из лабиринтите на държавната администрация, жената е одобрена за финансиране от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). „Получих обаждане от Здравна каса, в което потвърдиха, че всички документи се обработват, че те ще си поемат изцяло действията напред и след седмица-седмица и половина получих имейл с потвърждение, че моето лечение е одобрено“, разказва жената в ефира на bTV.
ОЩЕ: Тежкият път да одобрят дете за лечение в чужбина и колко помага държавата
Лошата новина
Здравната каса плаща таксите ѝ за болнично лечение, но не и разходите за самолетни билети, придружител и престой. Все още не знае кой ще плати скъпите медикаменти след трансплантацията. Ирена изчислява, че ще ѝ бъдат необходими поне 100 000 лв.
„Когато ще съм излязла от операция, аз ще съм абсолютно безпомощна и ще разчитам само на подкрепата на моята майка, която ще бъде до мен и нямам представа как ще се справим. Разчитаме да съберем още пари“, обясни Методиева.
ОЩЕ: Безплатни лекарства за деца: Кога и как
Предложения за промени
Законът предвижда Здравната каса да плаща пътни и квартирни разходи, когато пациентът е дете, както и разходите на негов придружител. Но когато пациентът е пълнолетен, това не е така. Пациентски организации настояват за промяна. Вече подготвят становище до Здравното министерство, касата и ресорната парламентарната комисия – да бъде премахната дискриминацията на възрастни.
„В останалите членки на Европейския съюз, така е направено съответното законодателство, че тъй като става въпрос за здравноосигурен пациент, се поема и престоят на лицето, което ще бъде лекувано и на неговия придружител. И може би е време да заговорим и за промени в нормативната уредба“, коментира Наталия Маева, сдружение „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония“.
ОЩЕ: С цироза и с карцином: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
Министерството на здравеопазването коментира казуса така: „Разграничението в здравноосигурителните политики между деца и възрастни е отражение на ангажимента на държавата да защитава правата и благосъстоянието на децата“. И допълват, че социалното законодателство позволява еднократно изплащане на помощи за дневни и квартирни за пациента и придружител след завръщането в България.
Източник: Актуално