9.2 C
София
вторник, 13 май 2025

„Светлина в жп тунела“: Караджов отчете първите резултати от мерките за безопасност

Най-четени

Още от същото

Транспортният министър Гроздан Караджов отчете напредъка по въведените спешни и краткосрочни мерки за повишаване на безопасността в железопътния транспорт. Данните, представени от него, сочат спад на инцидентите и ясна тенденция към по-добър контрол и дисциплина в системата.

Той припомни, че първият му работен ден като министър е белязан от тежка жп катастрофа с двама загинали и шестима ранени. Мерките бяха набелязани след тежката влакова катастрофа между два товарни влака в района на Локорско, при която живота си загубиха двама служители на „БДЖ – Товарни превози“.


Прочетете още


Има напредък

Според представените данни, за периода януари–април 2025 г. спрямо последните четири месеца на 2024 г., железопътните инциденти са намалели с близо 40% – от 129 на 74 случая. Сериозните и незначителните произшествия са спаднали с 23%, а ситуациите, близки до инциденти – с 29%.

Спешните мерки бяха изпълнени на 100%, а средносрочните дори вървят пред графика. Това е първият път от години, когато не просто се говори, а се действа – и то с резултати, коментира министърът.

Общият извод е – има светлина в жп тунела.“

Една от основните посоки на работа е затягането на дисциплината сред служителите на БДЖ и НКЖИ. Министърът посочи, че още в първите си дни е бил шокиран от масовата практика за преминаване на червен сигнал – нарушение, което впоследствие е било изрично забранено, а нарушителите – наказвани с уволнение или понижение.

След издаване на заповедта на 25 януари 2025 г., са отчетени четири случая на преминаване на червено – по един през януари и март и два през февруари. От 17 март насам такива инциденти вече няма.

Предстои въвеждането на технологични средства за елиминиране на човешкия фактор – лицево разпознаване за машинистите, рамки-дрегери за диспечери и графици за проверки за наркотици и алкохол.

На индустриалните клонове вече се монтират автоматични изхвъргачки, които заместват ръчното регулиране на преминаването. От 22 такива клона, 15 са оборудвани, а за останалите 7 – поради технически проблеми – е въведена стриктна процедура за контрол.

На участъци в ремонт или при т.нар. „развързани гари“ ще се използват мобилни пултове за контрол на трафика.

За първи път от 2002 г. насам е направена оценка на въздействието на Закона за железопътния транспорт по отношение на безопасността – нещо, което досега не е правено, въпреки поредицата от трагични инциденти.

Очакват се промени в наредбите, които да актуализират мерките за безопасност, а се търси и финансиране за назначаване на още 44 инспектори към ИАЖА. Всички служители по безопасността в БДЖ и НКЖИ вече са преминали извънредно обучение, заяви министърът.

Камери, GPS и видеонаблюдение

Стартирало е монтирането на видеонаблюдение в гарите – към края на април има инсталирани камери на 63 локации, а са обявени поръчки за още 162. Вече има и локомотиви с двустранни камери – вътре и извън кабината, а предстои оборудване на още 20, с намерение процесът да обхване всички машини.

Поставя се и видео наблюдение на прелези със светлинен и звуков сигнал. Караджов обаче апелира и към отговорността на гражданите.

Пет минути бързане може да струват живот.“

Министърът посочи и изненадваща находка – налична, но неизползвана GPS система за планиране и контрол на жп трафика. Системата, която измерва не само позицията и скоростта на влаковете, но и разхода на гориво, вече се интегрира със съществуващата Система за управление на влаковата работа (СУВР). Първият участък, където ще бъде приложена е Пловдив–Бургас.

Караджов съобщи, че България вече работи с международни партньори – JASPERS и Европейската инвестиционна банка – за цялостна оценка на жп безопасността и нужните инвестиции. Очакват се препоръки, които ще послужат за устойчиви реформи.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации