
Европейската комисия (ЕК) може да увеличи значително митата за вноса на ред стоки от Украйна, включително на земеделска продукция, от 6 юни нататък след изтичането на договора за освобождаване от обмитяване в хода на войната с Русия, съобщава „Файненшъл таймс“, като се позовава на дипломати от блока. Ако бъде прието, решението ще засегне изключително важни за украинците суровини като царевица, пшеница, захар, мед, яйца, млечни продукти, домашните птици, говеждо и свинско месо. Брюксел планира да въведе митнически рестрикции на артикули, които досега са освободени от налози, а съществуващите ставки да увеличи значително.
По информация на „Файненшъл таймс“, ЕК договаряла ново търговско споразумение с Киев и искала да замени безмитната свободна търговия с „преходни мерки“. Според дипломатите, те обхващат „разделяне на годишната безмитна квота на 12 месечни порции, за да се намали вноса докато продължават преговорите“.
След руското нахлуване в Украйна през 2022-а ЕС прие специални правила, наречени „Автономни търговски мерки“, за да задържи над водата големия селскостопански сектор на нападната страна като от 4 юни 2022-а премахне вносните мита и квоти на широк кръг земеделски продукти. Тези мерки изтичат на 5 юни и Брюксел иска да ги замени с коригирани лимити, собразно съществуващото от 1 януари 2016-а търговско споразумение с Киев „Дълбока и всеобхватна зона за свободна търговия“ (DCFTA), а не да ги подновява на всеки 12 месеца.
Предоставянето на благоприятен достъп на украинските стоки в блока стана невъзможно от политическа гледна точка през последните няколко месеца след като няколко страни членки, между които Полша и Франция, поискаха по-стриктен контрол под натиска на собствените си фермери.
Предстоящите президентски избори в Полша също попречиха на разширяването на безмитния достъп на Киев до европейския пазар. Варшава пое ротационното председателство на Съвета на ЕС на 1 януари, а на 10 април в изказване на бизнесфорума ЕС-Украйна в Брюксел полският министър по европейските въпроси Адам Шлапка заяви, че блокът е взел окончателно решение да не удължава търговските преференции на украинците след 5 юни.
Според проектопредложението на Брюксел, Киев ще получи достъп до 7/12 от годишната си квота по DCFTA (предвид оставащите седем месеца до края на годината) за всеки продукт, засегнат от промените. То ще нанесе сериозен удар върху украинското стопанство в изключително важен момент от борбата на страната срещу руската агресия.
„Вместо да предложи на Украйна плавен преход, ЕК рискува да предизвика тежко аварийно приземяване във възможно най-неподходящото време“, заяви членът на Европейския парламент Карин Карлсбро – водещ докладчик за Украйна в законодателния орган. Тя допълни, че „възобновяването на по-строгите търговски рестрикции в момента ще ощети украинското стопанство и ще изпрати погрешно политическо послание за ангажимента на блока“.
Говорителят на ЕК по търговските въпроси Олоф Гил пък посочи през миналата седмица, че Брюксел иска по този начин да си осигури време, за да осъвремени споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна докато двете страни предоговарят условията на DCFTA.
Източник: Banker.bg