16.5 C
София
сряда, 14 май 2025

Работата на парламента започна с почивка, поискана от Хамид Хамид

Най-четени

Още от същото

В 9.11 часа, единадесет минути след началото на пленарното заседание, председателят на парламента Наталия Киселова даде 15 минути почивка по искане на депутата от ДПС – Ново начало – Хамид Хамид.

Преди това депутатите приеха програмата си за седмицата, в която е предвиден проект на решение за задължаване на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в Република България. За тази седмица е предвидено и да се гласува изборът на заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията от квотата на Народното събрание. Предстои да бъде гласуван на второ четене и Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

На първо гласуване ще бъдат подложени и няколко законопроекта с вносител – Министерският съвет. Това са промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, в Законопроекта за пазарите на криптоактиви, в Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.

Тази седмица предстои да бъдат избрани заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, заместник-председател, ръководещ управление „Осигурителен надзор“ и заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, на Комисията за финансов надзор.

Предстои да бъде приет и законопроект за ратифициране на Споразумението за създаване на Европейската конференция по молекулярна биология (EMBC).

Ще бъде гласуван и изборът на двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата.

Не се прие да бъде изслушан вътрешният министър Даниел Митова относно предприетите действия на МВР във връзка с разкриването на убийството на 18-годишната Магдалена от Хасково. Искането за изслушването бе внесено от депутата от „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ – Асен Василев. То бе отхвърлено след прегласуване, след като „За“ гласуваха 96 депутати (29 от ПП-ДБ, 32 от „Възраждане“, 14 от ДПС-ДПС, 11 от МЕЧ и 10 от „Величие“), 28 бяха „Против“ (2 от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ, 25 от ДПС – Ново начало), а 85 бяха „Въздържал се“ (56 от ГЕРБ-СДС, 13 от БСП – Обединена левица и 16 от „Има такъв народ“).

Наталия Киселова не подложи на гласуване искането на депутата от „Възраждане“ Георги Хрисимиров, който искаше да бъдат изслушани финансовият министър Теменужка Петкова и икономическият министър Петър Дилов относно тревожните данни за изоставане с близо 20% на приходната част в консолидираната фискална програма за първото тримесечие на 2025 година, спада на промишленото производство в България и забавянето на световната икономика. Хрисимиров искаше изслушването да бъде включено в програмата като точка първа за четвъртък – 15 май. Киселова обясни, че сходно предложение е било внесено на 16 април и тъй като не е изтекъл едномесечният срок, както е по правилник, тя не може да го подложи на гласуване. Именно след това Хамид Хамид поиска 15-минутната почивка.

След нея бе прието по казуса „Боташ“ да бъдат изслушани министърът на енергетиката Жечо Станков, на бившия му предшественик – служебният министър на енергетиката – Росен Христов, на бившия шеф на „Булгаргаз“ – Деница Златева и на шефа на „Булгартрансгаз“ – Владимир Малинов. Това бе поискано от депутата от ГЕРБ-СДС – Делян Добрев. „За“ гласуваха 189 депутати (60 от ГЕРБ-СДС, 26 от ПП-ДБ, 33 от „Възраждане“, 27 от ДПС-НН, 16 от БСП-ОЛ, 17 от ИТН, 10 от „Величие“). „Против“ нямаше нито един глас. „Въздържал се“ гласуваха 16 депутати – всичките те от ДПС-ДПС. От МЕЧ не участваха в гласуването.

Сходно искане, внесено от ПП-ДБ, бе отхвърлено. Ивайло Мирчев разкритикува Наталия Киселова, че тяхното искане е било внесено преди това на Добрев, но е подложено на гласуване след това на депутата от ГЕРБ-СДС.

Мнозинството отхвърли и искането на „Възраждане“ за включване в дневния ред на проект на решение за произвеждане на национален референдум за запазване на българския лев. „За“ гласуваха 57 депутати (по един от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, БСП-ОЛ, 33 от „Възраждане“, 11 от МЕЧ и 10 от „Величие“). „Против“ гласуваха 93 депутати (17 от ГЕРБ-СДС, 26 от ПП-ДБ, 27 от ДПС-НН, 11 от ДПС-ДПС, 12 от ИТН). „Въздържал се“ гласуваха 64 народни представители (40 от ГЕРБ-СДС, 15 от БСП-ОЛ, 4 от ДПС-ДПС, 5 от ИТН).

След това Юлиана Матеева от „Величие“ прочете декларация от името на парламентарната си група, в която изразяваше недоволството си от решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да върне на президента Румен Радев искането му за свикване на референдум за еврото. Матеева отбеляза, че председателят на Народното събрание е действала в нарушение на Конституцията, превишила е правомощията си или се е подчинила на свой господар в парламента. Тя коментира, че информационната кампания за еврото, която струва на българския данъкоплатец 3.7 млн. лева, е за полуграмотни и подценява нацията ни с хилядолетна история и култура.

Костадин Костадинов от „Възраждане“ изнесе декларация от името на парламентарната си група, в която обвини Наталия Киселова, че си е присвоила правото да е над Конституцията, връщайки на президента Румен Радев искането му за референдум. Заради това от „Възраждане“ поискаха оставката й.

След това и Марио Рангелов от ДПС – ДПС изчете декларация от името на парламентарната си група, в която изрази неодобрението й от това, че Наталия Киселова е върнала искането на президента Румен Радев за провеждането на референдум за еврото. Той отбеляза, че от ДПС-ДПС ще работят за европейския път на България, но по такъв начин, че българските граждани да бъдат информирани какво ги очаква, след като държавата ни стане част от еврозоната.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации