
Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че „изцяло ангажимент на кмета на София е да осигури финансирането на работниците в градския транспорт„. Така тя хвърли вината за протеста изцяло на Васил Терзиев и допълни, че ангажимент на държавата е да „финансира дейности, свързани с транспорта, но не и за персонал“.
По Регламент 1370 на Европейския парламент градският транспорт като социална дейност трябва да се дотира от държавата. Затова искането на синдикатите за по-високи заплати е адресирано към Министерството на финансите.
„Отчетът на Столичната община към края на март е, че има преходен остатък от 638 млн. лв. От тях 472 млн. са местни дейности и други от държавни дейности. Ако иска, кметът, може да направи преструктуриране на разходите“, предложи му Петкова.
Междувременно министърът на образованието Красимир Вълчев обяви, че ще предложи поправки в училищния закон, с които обявяването на неучебни дни от кметовете трябва да се съгласува с ведомството.
Целта на измененията няма да бъде отнемане на правомощия на местната власт, а да се подобри координацията между институциите и да има по-голяма предвидимост за родителите.
По закон кметовете на общини могат да обявяват до три календарни дни за неучебни в рамките на една учебна година за училища на територията на общината. Министър Вълчев обаче коментира, че наблюдава злоупотреба с това правомощие от страна на някои кметове, които го ползват, за да обединят няколко почивни дни.
Конкретно за София образователният министър посочи, че действително в случая има извънредна ситуация, но проблемът е бил в предвидимостта. Според него протестът на градския транспорт е бил известен и по-рано, т.е. общината е можела да организира по-добре нещата.
Източник: Banker.bg