
Бившият банкер на „Голдман Сакс“ Тимъти Ходжсън и политикът с дългогодишен управленски опит Франсоа-Филип Шампан ще са ключовите фигури в икономическия екип на новия премиер на Канада Марк Карни. Ходжсън е натоварен да въведе ред в секторите на енергетиката и минното дело, а Шампан ще е финансов министър.
Обявеният на 13 май кабинет е микс от познати имена и новаци в политиката и е в по-скромен състав от 28 министри с балансирано представяне на половете – 14 мъже и 14 жени. Дейността им ще улесняват 10 помощник-министри, които, според изявление на кабинета на премиера, ще „осигуряват целенасочени викококачествени съвети по ключови въпроси и приоритети в рамките на министерствата им“.
Дългогодишният министър на външните работи Мелъни Джоли и бившият министър на индустрията Анита Ананд са си разменили ролите, а Доминик Льоблан ще продължи да води междуправителствените дела, към които се прибавят и отговорности за търговските отношения САЩ-Канада и за „Единна канадска икономика“. Кристия Фрийланд остава министър на транспорта и на вътрешната търговия, а Шон Фрейзър, който подаде оставка от правителство на Трюдо в края на миналата година, се връща като министър на правосъдието и главен прокурор на страната.
Сред важните нови лица на министерската маса е Тим Ходжсън
който наследява Джонатан Уилкинсън като министър на енергетиката. Ходжсън е ветеран от финансовия сектор, чийто професионален път се е пресичал и преди с този на премиера. Работил е 20 години в „Голдман Сакс груп“, като от 2005-а до 2010-а е ръководил поделението за канадски операции на инвестиционната акула.
За първи път получава покана от Карни да стане негов специален съветник когато новият канадски премиер е председател на „Банк ъф Канада“. Ходжсън не се поколебава да зареже инвестиционната си банкова кариера в елитния играч от Уолстрийт и да се върне в Отава. Назначението – 18-месечен период като специален консултант в Канадската централна банка, приключва през 2012-а , малко преди Карни да оглави „Банк ъф Ингланд“.
Ходжсън се връща обратно в корпоративния свят, макар и не в „Голдмън Сакс“. Член е на бордовете на няколко дружества, включително на Канадската организация за инвестиционно регулиране и на Пенсионния план на учителите от Онтарио. Последната му позиция е председател на борда на електрическата компания на Онтарио „Хидро уан“.
Днес пътищата на двамата партньори се пресичат отново, а назначението на бившия инвестиционен банкер за министър на минералните ресурси е сигнал, че новият премиер иска да очертае различна посока за енергетиката и минното дело от тази на предшественика му Трюдо.
По време на предизборната си кампания Карни обеща да превърне Канада във „водеща енергийна суперсила“, до известна степен чрез създаването на единна служба, която да взема по-бързо решения за големи проекти.
Ходжсън пък влиза в политиката като кандидат на Либералната партия и е избран за член на парламента от предградие на Торонто само месеци след като изобщо не планира подобен преход. В пост в платформата LinkedIn когато обявява кандидатурата си той споделя, че „е предвиждал различна следваща глава – повече време със съпругата си, повече време със семейството и по-спокоен живот“. Но „нещо непрекъснато го е ръчкало отвътре“.
„Смятам, че Тим има визия в този кризисен момент за Канада“, споделя Реза Сачу – предприемач и управляващ партньор в частната инвестиционна фирма Alignvest Management. Той познава Ходжсън от десетилетия и двамата няколко години са били партньори в Alignvest преди последният да напусне компанията.
В интервю преди назначението на Ходжсън, Сачу коментира, че новият министър ще иска да помогне за осъществяването на „истинска промяна“ в сферата на производителността и за привличането на нови водещи таланти в Канада.
54-годишният Франсоа-Филип Шампан
запазва поста си на финансов министър, на който го назначи Карни преди да насрочи предсрочния вот. Преди това Шампан беше министър на индустрията в кабинета на Трюдо където обеща многомилиардни държавни субсидии, които да поможнат за привличането на инвестиции от чуждестранни фирми, включително и на „Фолксваген“.
Енергичният министър с прякор „Франки Бъбълс“, е бил и министър на външните работи и на търговията при управлението на бившия премиер. Като френски говорящ от Квебек, той помогна на Либералната партия на Карни да постигне най-добрия изборен резултат в проминцията от десетилетия насам. Преди да влезе в политиката, Шампан е работил като изпълнителен директор в консултантския и инженерния бранш.
Страната не попадна в официална рецесия, но икономиката в момента е застрашена сериозно от митата на американския президент Доналд Тръмп.
Карни спечели изборите на 28 април с аргумента
че търговската война и агресия от администрацията на Тръмп са „най-голямата криза в живота“. И за да се справи с нея, правителството трябва да инвестира повече, да харчи по-ефективно и да прави нещата по-бързо. Карни каза също на избирателите, че неговият кабинет може да спечели митническата война със САЩ, да премахне вътрешните търговски бариери, да увеличи стойността на канадските енергийни и минерални ресурси и да създаде по-силни връзки с търговските партньори от Европа и Азия.
„Този целенасочен екип ще дайства по мандата за промяна спешно и решително“, посочи в официално изявление правителствената служба. И добави, че „новият кабинет ще работи за катализиране на инвестициите и за изграждането на нова икономика на Канада, която създава по-високо пратени работни места, увеличава доходите и може да устои на бъдещи шокове“.
Карни изключи възможността просто да приеме първата сделка, предложена от Тръмп, защото иска да договори дългосрочно решение на търговския конфликт с по-мощния си търговски пъртньор. Това обаче би изисквали продължителни и задълбочени преговори за промяна на Пакта за свободна търговия на Севернап Америка, който Съединените щати, Канада и Мексико подписаха по време на първия мандат на американския президент.
За да осигури време на страната си, Карни обеща да попомогне на вътрешното стопанство да се защити от пораженията от американските мита. Първите му стъпки вероятно ще са понижение на ДОД, внасянето на бюджет и закон в парламента, премахващ федералните търговски бариери пред стоките, разменяни между отделните канадски провинции. 60-годишният премиер планира също да изгради и одобри големи проекти за инфраструктурата и енергетиката с акцент върху онези от тях, които „ще свързват Канада, ща задълбочат връзките й със света и ще гарантират икономическия растеж за поколения напред“.
„Търговската война хвърли канадския бизнес в състояние на непрекъсната несигурност, застрашаваща поминъка и благосъстоянието на канадците“, сподели в официално изявление изпълнителният вицепрезидент на Канадската търговска камара Матю Холмс. В него се казва също, че „десетилетията на пренебрегвани политики като въттрешната търговия, регулаторната реформа, търговската инфраструктура и диверсификацията, се връщат да ни преследват“. И че „канадският бизнес отдавна призовава тези политики да станат приоритет и е крайно наложително да има реални действия по тях в този момент“.
Източник: Banker.bg