9.2 C
София
четвъртък, 15 май 2025

И на второ четене парламентът прие промените в Закона за насърчаване на инвестициите

Най-четени

Още от същото

Управляващото мнозинство (ГЕРБ-СДС, БСП -ОЛ, ИТН) с подкрепата на ДПС-НН прие и на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите, предложен от Александър Иванов и група народни представители от ГЕРБ-СДС, „Има такъв народ“ и „БСП – Обединена левица“.

Промените имат за цел да подобрят ефективността на мерките за насърчаване на инвестициите, да опростят и направят по-прозрачни изискванията към инвестиционните проекти. Предвидена е възможност за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти в преработващата промишленост, както и в образованието и научните изследвания.

Предвижда се оптимизиране на сроковете за административно обслужване на инвеститорите и за отговор от страна на Българската агенция за инвестиции и кметовете на общините.

Съществена промяна е въвеждането на механизъм за контрол върху кметовете на общини при сертифициране на общински инвестиционни проекти.

Намалява се изискването за минимално самоучастие на инвеститора със собствен или друг привлечен частен капитал от 40% на 25 процента.

Със законопроекта се предвижда схемата за помощ за обучение да не се ограничава само до придобиване на професионална квалификация.

Регламентира се изрично възможността да се прилагат насърчителни мерки и при изпълнението на общ инвестиционен проект между две или повече юридически лица, а не само по отношение на дъщерни дружества, каквато е действащата уредба.

Въвежда се прединвестиционно обслужване на приоритетни инвестиционни проекти и сключването на меморандуми с потенциални инвеститори. За по-добро обслужване на инвеститорите в съкратени срокове е предвидена възможност Българската агенция за инвестиции (БАИ) да осъществява координация с други ведомства, като във всяко ведомство се определя най-малко един служител, който да предоставя на агенцията информация от компетентността на ведомството.

Предлага се замяна на понятието „еднолично търговско дружество с държавно или общинско участие“ с „публично предприятие“ съгласно Закона за публичните предприятия.

Предвижда се закупуването на земя без търг или конкурс за сертифициран инвестиционен проект. Въвеждат се понятията индустриална зона и технологичен парк, които са различни от понятията по смисъла на Закона за индустриалните паркове.

Със законопроекта са прецизирани текстовете относно контрола върху изпълнението на инвестиционните проекти, като това задължение е вменено на БАИ, а контролът върху прилагането на финансовите насърчителни мерки – на Министерството на иновациите и растежа.

Писмени становища в подкрепа на законопроекта са постъпили и от Министерство на иновациите и растежа, и от Министерство на икономиката и индустрията, и от Българска агенция за инвестиции, и от Българската стопанска камара, и от Асоциацията на индустриалния капитал в България, и от Българската стопанска камара, и от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

По време на обсъжданията по законопроекта между депутати от „Възраждане“ и „Величие“ прехвърчаха искри.

Мария Илиева от „Величие“ обяви, че винаги, когато някой депутат от нейната парламентарна група излезе на трибуната, на дневен ред се връща и темата за „Исторически парк“. Тя бе категорична, че от „Възраждане“ нямат никакви основания да го правят, тъй като няма нито съдебно решение за данъци или имоти, нито влязла в сила осъдителна присъда. „Когато това стане, – тогава ще можете да говорите. Така че престанете с вашите внушения“, призова Илиева.

Костадин Костадинов от „Възраждане“ нарече лидера на „Величие“ Ивелин Михайлов – пуделът на Пеевски. Вероятно заради което, когато се гласуваха техните предложения, депутатите на най-малката парламентарна група гласуваха „Против“.

От групата на „Възраждане“ настояха на два пъти за прегласуване с обяснението, че техните предложения се отнасят до ветропаркове. Предлаганите от тях промени имали за цел да гарантират защита на земеделските производители – наематели на общинска земя – така че техният терен да не бъде предоставен на крупни инвеститори, които имат намерение на него да си изградят ветропарк.

Да не мислите, че с клипчета в Тик-Ток срещу ветропарковете и други щуротии ще трогнете ГЕРБ-СДС, БСП, а и ИТН? С гласуване тук, в залата, става!“ – обърна се депутатът от „Възраждане“ Даниел Петров към народните представители от „Величие“, но те не се трогнаха от призива му.

Парламентът отхвърли всички предложения на „Възраждане“, включително идеята на Петър Петров да се въведе нов критерий за насърчаване на чуждестранните инвестиции тъкмо в онези общини, където средната работна заплата е с 30% по-ниска от областта с най-високо възнаграждение – София.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации