Щатският долар заличи тазседмичната си печалба и продължи надору в резултат на спекулациите, че американският президент Доналд Тръмп иска по-слаби зелени пари и ще притисне другите правителства да оставят националните си валути да поскъпнат в замяна на търговски сделки със Съединените щати. Повод за тези подозрения даде репортаж на агенция „Блумбърг“, че официални представители на Южна Корея и Вашингтон са обсъждали политики за обменните курсове по време на среща в Милано на 5 май и ще продължат да дискутират темата.
Това доведе до задълбочаване на спада на американската валута на 14 май, докато южнокорейският вон поскъпна с почти 2%, а японската йена – с 1% (до 146 йени за един щ. долар). Което допринесе за отслабването на доларовия индекс за втори пореден ден след скока му на 12 май, последвал новината за временното търговско примирие между Америка и Китай. Еврото добави 0.4% към пазарната си оценка и в 16.39 ч. българско време на 14 май се разменяше срещу 1.1230 щ. долара след като два дни по-рано падна под 1.11 долара.
Тръмп и други официални представители на неговата администрация отдавна настояват, че слабостта на азиатските валути дава несправедливо търговско преимущество на износителите от региона по отношение на американските им конкуренти. Което провокира пазарите да започнат да правят залози, че азиатските управляващи ще трябва да позволят и дори да насърчат подема на валутните курсове, ако искат да приключат успешно бъдещите търговски преговори с Белия дом.
Новината за американско-южнокорейските дискусии „засилва опасенията на пазарните играчи, че администрацията на Тръмп вероятно предпочита по-слаб долар“, коментира анализаторът на „Данске банк“ Мохамад ал-Сараф.
Говорител на финансовото министерство на Южна Корея потвърди, че е имало среща между заместник-финансовия министър Чой Джи-йонг и Робърт Капрот – помощник министър за международните финанси във финансовото ведомство на САЩ, без да дава повече подробности.
Вонът е добавил близо 5% към пазарната си оценка към зелените пари от началото на годината, най-вече в условията на по-всеобхватното им отслабване. Южна Корея беше включена в „списъка за наблюдение“ на валутните практики от американското Министерство на финансите през ноември 2024-а, редом с Китай, Япония и Тайван. В края на миналата година Сеул започна да купува вони, за да спре ценовия им спад към препускащия нагоре долар и след като въвеждането на временно военно положение от президента Юн Сук Йол предизвика масови продажби на южнокорейски активи.
В началото на седмицата пък японският министър на финансите Кацунобу Като обяви, че ще потърси възможност за обсъждане на валутни въпроси с американския си колега Скот Бесънт, ако позволи времето, когато двамата са в Канада за срещата на официални представители на Г-7.
Анализатори и търговци се подготвят за по-нататъшна слабост на зелените пари. Пазарът на опции – показател за нагласите към американската валута през идната година, е достигнал най-песимистичното си равнище от началото на 2020-а след избухването на пандемията от КОВИД-19. А валутни стратези споделят, че продължават да гледат скептично на всяко поскъпване на долара, защото охлаждането на търговското напрежение е премахнало значителна част от насрещните течения срещу американската парична единица в краткосрочен план, но в средносрочен и дългосрочен въздействието върху американското стопанство ще се почуства през идните седмици и месеци.
След резкия си скок в началото на седмицата, зелените пари поеха отново надолу след като публикуваните на 13 май данни показаха, че потребителската инфлация отвъд Атлантика е по-ниска от очакванията. Те отслабиха до известна степен опасенията на инвеститорите от инфлационния натиск на митата на Тръмп върху стопанството на страната, орязали предвижданията за понижение на лихвените проценти от Федералния резерв.
Въпреки че търговците продължават да прогнозират инфлационен ръст, защото митническите налози качват разходите за внос, несигурността остава след заявената готовност на Вашингтон да продължи преговорите за сделки с търговските партньори. В итревю на 13 май Тръмп каза, че може да договаря директно с китайския президент Си Дзинпин подробности за търговския пакт. И че предстоят потенциални търговски сделки с Индия, Япония и Южна Корея.
Търговците залагат на поне още две лихвени редукции на американските централни банкери до края на годината, като първата вероятно ще е през септември. На последното си съвещание американските парични стратези решиха да изчакат с промените на паричната политика докато не оценят въздействието на митата на Белия дом върху националната икономика.
Глобалните мениджъри на активи пък са изградили най-голямата си позиция срещу долара от 19 години насам през този месец, показва публикуван на 13 май анализ на „Банк ъф Америка“.
Източник: Banker.bg