5.2 C
София
събота, 17 май 2025

Разсмяхте и децата, обърна се Костадин Костадинов към Драгомир Стойнев, коментирал декларация на „Възраждане“

Най-четени

Още от същото

Нашата пенсионна система определено има нужда от реформи, защото дефицитът в нея се увеличава всяка година с големи темпове. С тези думи депутатът от „Възраждане“ Георги Георгиев започна декларация от името на парламентарната си група, срещу която Наталия Киселова имаше възражения, тъй като в сряда депутатите гласуваха „Пътна карта“ за усъвършенстване на пенсионната система, а по правилник депутатите нямат право на декларации по точки в дневния ред на парламента.

Въпреки това тя остави Георгиев да изнесе декларацията си. Той продължи с думите, че е очевидно, че управляващите – под диктовката на Международния валутен фонд (МВФ) (имайки предвид изказване на Кристалина Георгиева за това, че възрастта за пенсиониране трябва да се вдигне), подготвят реформа, която по думите му ще ощети всички български граждани.

ГЕРБ искат от Министерството на труда и социалната политика и от Министерство на финансите да излязат с анализ и предложения или така наречената Пътна карта как да се проведе пенсионна реформа в България, като посочват начина, по който това трябва да стане. Смятат, че трябва да се увеличи процентът на осигурителните вноски, защото не било редно българските пенсионери да получават по-голяма услуга, а да плащат по-малко, докато работят.

Пенсионерите в нашата родина получават най-ниските пенсии в целия Европейския съюз и една от причините за това е не размерът на процента на осигуряване, а това че работещите се осигуряват на много ниски суми, много по-ниски суми от тези, които реално получават или въобще не ги осигуряват. Както, между другото, стана ясно и от думите на министъра на труда и социалната политика в ресорната комисия, където той заяви, че 7% от проверките, които са направили, са засекли, че работещите са без трудови договори.

Според нас от „Възраждане“ процентът на осигурителните вноски трябва да се запази в тези стойности, а да продължи повишаването на доходите на хората, като се опитваме да достигнем поне минималните за страните членки в Европейския съюз“, подчерта Георгиев.

По отношение на увеличаването на възрастта за пенсиониране Георгиев поясни, че това е нещо, което се обсъжда от много време от управляващите с аргумента, че средната възраст на живот била нараснала и заради това трябва да се увеличи и възрастта на пенсиониране.

Отново сбъркан подход – в момента все още не сме достигнали максималната възраст, предвидена в закона преди години. Истината е, че управляващите се надяват, че повечето хора ще приключат своя житейски път, преди да достигнат възраст за пенсиониране и по този начин ще ги лишат от законните им права да ползват своята пенсия максимално дълго време. Те не се интересуват, че идеята за увеличение вече създава сериозно напрежение сред работодатели и работещи хора. Малките фирми едва оцеляват в сегашната икономическа среда, а работниците и служителите вече изпитват непосилната тежест от постоянно нарастващата инфлация, която управляващите крият.

Настроенията в обществото също са ясни – достатъчно е да се проследят анкетите и интервютата с граждани, за да се разбере, че хората не желаят да се увеличават точто тези два компоненти -процентът на осигуровките и възрастта на пенсиониране. Ние от „Възраждане“ смятаме, че трябва да се спре повишаването на възрастта за пенсиониране на сегашните им нива, за да може българските пенсионери да са в помощ на младите семейства при отглеждането на внуците, както и за да може младите по-рано да се включат и по-ефективно на пазара на труда. Това ще намали броя на ползаните болнични на младите родители и ще внесе спокойствие. Третата промяна, предлага от управляващите, се отнася до втория стълб в пенсионната система.

От ГЕРБ изказаха мнение, че вече е подготвен законопроект за втория стълб, но той още не е внесен и никой не е видял какви са точно тези промени„, продължи Георгиев.

Той коментира, че в момента всяка година се насочват около 2 млрд. лева към частните пенсионни фондове, които в момента изплащат много малко средства от събраните. Той предупреди, че когато се натовари системата – например на 50%, има риск тя да не успее да издържи и тогава дружествата ще обявят фалит, което според него ще доведе до изчезването на събраните до момента 26 млрд. лева. По този повод Георгиев обяви, че от „Възраждане“ имат ясна позиция спрямо втория стълб, а именно той да се върне там, където му е мястото и откъдето е бил изваден – обратно в държавното обществено осигуряване.

Той добави и че от „Възраждане“ имат ясен и точен анализ на втория стълб и в него ясно се показват всички негови недостатъци и как той е обречен на бъдещ провал.

Георгиев продължи с думите, че през опитите за провеждане на пенсионната реформа в определена посока, начертана от ГЕРБ, прозира тяхното намерение да злепоставят коалиционните си партньори от „БСП – Обединена левица“, които управляват Министерството на труда и социалната политика.

Не е нужно обаче да го правят, защото БСП вече не еднократно предадоха българските пенсионери и все по-активно губят тяхната подкрепа, продължи Георгиев и прогнозира, че след предвижданата пенсионна реформа, ще има огромно недоволство, което ще е насочено към коалиционните партньори – „БСП – Обединена левица“ и това ще е техният край като партия.

Именно тези думи разгневиха Драгомир Стойнев от „БСП – Обединена левица“. Той излезе на трибуната и започва изказването си с думите, че според него от „Възраждане“ са обсебени от другите политически сили и постоянно се обръщат към тях. Той ги нарече деструктивно малцинство, което никой не харесва. След това той изброи свършеното от политическата му сила.

„Благодарение на „БСП-Обединена левица“ швейцарското правило е факт. Благодарение на нас спряха продажбата на реакторите на АЕЦ Белене и има безплатни лекарства за децата до 7-годишна възраст – това отново е политика, която изпълнихме заедно с нашите партньори. Вие не разбирате детайлите на политиката и сте толкова далеч от нея и единственото, което може да правите, е просто да лъжете. Вие сте една сбирщина от манипулатори, от лъжци…“, продължи Стойнев, критикувайки „Възраждане“, но Наталия Киселова му спря микрофона и той известно време продължи бурно да ръкомаха от трибуната, без да може депутатите да чуват думите му. Малко по-късно председателят на Народното събрание му наложи и наказание.

След това на трибуната излезе Костадин Костадинов от „Възраждане“, който упрекна председателя на парламента, че е позволила на Драгомир Стойнев да прави коментар на декларация на парламентарна група – нещо, което е недопустимо по правилник. Той се обърна към Стойнев с думите, че му се е получил добър пърформанс, който е разсмял както депутатите, така и децата, дошли на посещение в парламента. „Опитай се следващия път да попееш, някой виц да разкажеш“, продължи Костадинов, обръщайки се най-безцеремонно „ти“ към депутата от „БСП – Обединена левица“.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации