В политическите среди се режисират сценарии, които да задушат важните теми в обществото. Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, е обида към за интелекта на българите. Моята цел е ясна – всеки гражданин да се произнесе за нашата готовност да приемем единната валута през 2026 г. И моето предложение дава резултат – най-после започнаха дебати за реалната готовност да приемем еврото следващата година.
Това каза държавният глава Румен Радев, който направи изказване пред журналистите по повод решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не се разглежда неговото предложение за референдум за еврото.
Най-сетне господата Пеевски и Борисов, чухме от тяхната уста, думата цени и нужда от контрол. Твърде късно и под натиск“, каза президентът на брифинга, преди да отлети за Япония за една седмица.
Според президента в много страни, приели еврото, цените са скочили. Това е наложило ценови контрол от страна на държавата.
Той все пак изрази надежда това да не се случи в България. „Но пренебрегването на проблема, липсата на финансови буфери, адекватни органи и навременни мерки, от една страна, и фактът че 30% от българите са в риск от бедност, а 1.3 млн. души са под прага на бедността, генерират проблеми и рискове и ние не трябва да си затваряме очите за тях.“
Държавният глава е на мнение, че това е риск от такъв характер, че може да понижи само за няколко месеца стандарта на живот на тези хора, които и без това живеели бедно.
Докато на икономиката, дори при ускорен растеж в еврозоната, на който също се надяваме, ще и трябват години, за да им върне стандарта“, каза Радев.
„Аз очаквах с изпращането на искането за извънреден конвергентен доклад да видя пакет от мерки – такъв нямаше. Не ги видях и с бюджета. А на 5 май излязоха данните от Министерството на финансите, че постъпленията за първото тримесечие в бюджета изостават с 20%. На фона на рекордни разходи, заеми и регионални дисбаланси. Затова и предложих всенародно допитване като държава и общество да приемем еврото през 2026 г. Защото и ползите и рисковете лягат върху хората. И управляващите са тези, които трябва да ги информират, да ги убедят и да я получат.“
За разлика от множеството народни представители, които загърбиха конституционния си дълг да представляват не само своите избиратели, а всички български граждани, аз ще продължа да представлявам всички български граждани, включително бедните, безгласните и несъгласните. Защото солидарността е по-важна от политиката. Загубил ми солидарността, обществената тъкан бързо се разпада. Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и законите. Той минава през урните.
Затова ще продължа своите усилия българските граждани да бъдат питани на референдум. И ще сезирам и Конституционния съд за безпрецедентното нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател“, завърши президентът.
Източник: Economic.bg