Снимка: „Си Ен Ен“
Румъния е изправена в неделя пред най-важните избори от 1989 г. насам, според бившия президент Траян Бъсеску. На решаващия балотаж северните ни съседи правят избор между две много различни перспективи за бъдещето на своята страна. Лидерът на опозиционния крайнодесен „Алианс за обединение на румънците“ (АУР) Джордже Симион и независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан се изправят един срещу друг, след като получиха съответно близо 41% и близо 21% от гласовете на първия тур на 4 май.
Изборите се провеждат повторно, след като Конституционният съд на Румъния анулира миналогодишния вот заради съмнения за руска намеса в полза на победителя в първия тур – крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, и постанови целият изборен процес да започне отначало.
Кой е Джордже Симион?
Джордже Симион е на 38 години и е съосновател и лидер на втората по големина парламентарна партия в Румъния – опозиционния националистически Алианс за обединение на румънците (АУР). Той се обявява за суверенист и поддръжник на американския президент Доналд Тръмп и неговото движение „Да направим Америка велика отново“.
През годините неговата политическа кариера се гради върху краен национализъм, включително претенции към територии на съседни държави като Унгария, Украйна, България и дори Сърбия. Заради някои от сходните му позиции с тези на Кремъл, е обявяван за проруски кандидат – нещо, което той отрича.
Симион има забрана за влизане в Република Молдова и Украйна заради кампанията му в миналото за връщане на територии, които в момента са част от двете съседни страни.
Симион отказваше да се кандидатира за тазгодишните президентски избори, а неговата партия подкрепяше кандидатурата на Калин Джорджеску. Той определи анулирането на изборите като „държавен преврат“, а партията му организира серия от протести срещу това решение. Лидерът на АУР, който се класира четвърти на изборите през 2024 г., обяви кандидатурата си за повторния вот, след като Конституционният съд реши през март да не допусне Калин Джорджеску до изборната надпревара.
Политическата платформа на Симион се базира на твърда антисистемна програма и популистка реторика. По време на пандемията от КОВИД-19 партията му организира множество протести срещу ваксинирането и локдауна, възползвайки се от широко разпространеното недоверие към властите.
Джордже Симион е женен и има един син. Като консервативен православен християнин той подкрепи неуспешен референдум през 2018 г. за промяна в конституцията, която да възпрепятства еднополовите бракове.
Що се отнася до позицията му по отношение на Русия и войната в Украйна, Симион заяви пред румънски медии, че „Русия е най-голямата заплаха за нас като народ“ и подчерта, че никога не се е въздържал да нарече руския президент Владимир Путин „военнопрестъпник„. Той обаче категорично се противопоставя на оказването на военна помощ за Украйна.
Кой е Никушор Дан?
Никушор Дан е с много различен профил. Той е проевропейски либерален кандидат, който е печелил в миналото олимпиади по математика, завършил е Сорбоната и се е върнал в Румъния, където сега кара втори мандат като кмет на Букурещ.
Петдесет и пет годишният Никушор Дан казва, че анулирането на президентските избори миналата година е било ключов момент, който го е мотивирал да се кандидатира за президент.
На първия тур на 4 май Дан успя да изпревари общия кандидат на управляващата коалиция Крин Антонеску с близо 87 000 гласа и така достигна до балотаж срещу националиста Джордже Симион.
Той става известен с основаната от него през 2006 г. асоциация „Спасете Букурещ“, която се бори срещу разрушаването на къщи от архитектурното наследство, изграждането на високи сгради в исторически квартали и намаляването на зелените площи в столицата. Асоциацията по-късно прераства в партия „Съюз за спасение на Букурещ“. Заради действията си при протести като граждански активист често влиза в полезрението на полицията. Печелил е и много дела срещу местните власти.
След успешно представяне на местните избори през 2012 г. и 2016 г., Никушор Дан сменя името на партията на „Съюз за спасение на Румъния“ (ССР) и я разгръща на национално равнище. През 2017 г. обаче той напуска ССР заради вътрешнопратийни разногласия във връзка с референдума за т. нар. „традиционно семейство“.
Във външнополитически план Никушор Дан се обявява за „ясна ориентация на Запад“, укрепване на трансатлантическите връзки, на стратегическото партньорство със САЩ и сътрудничеството между Европейския съюз и САЩ.
Според него Република Молдова е „стратегически приоритет“ и Румъния има стратегически и морален дълг да подкрепя европейския път на съседната страна.
Никушор Дан смята, че сигурността на Румъния и на Република Молдова зависят „съществено“ от начина, по който ще приключи войната в Украйна и подкрепя съседната държава „без дискусии“.
Никушор Дан изключва вариант на правителство начело с Калин Джорджеску. Той призна в предизборен дебат, че предпочита временния президент Илие Боложан за премиер. Според него Румъния се нуждае от проевропейско правителство, в което да влязат четирите прозападни партии – Съюз за спасение на Румъния, Национално-либералната партия, Демократичен съюз на унгарците в Румъния и Социалдемократическата партия.
Никушор Дан живее от близо 20 години със своята приятелка Мирабела, с която имат две деца – момиче и момче.
Социологочески проучвания
Проучване на агенция „АтласИнтел“, проведено за сайта ХотНюз между 9 и 12 май, показа изравнени сили между двамата претенденти за президентския пост пет дни преди балотажа. И двамата кандидати биха получили по 48,2% от гласовете на избирателите.
Резултатите от друго проучване – на института КУРС, пък показаха преднина за Джордже Симион. Според анкетата на КУРС, осъществена в периода 8-11 май, Симион би получил 52% от гласовете, а Никушор Дан – 48 на сто.
Проучване на ИРСОП, осъществено в периода между 10 и 13 май и публикувано в четвъртък, дава преднина на кмета на Букурещ. Според анкетата Дан би получил 52%, а Симион – 48% от гласовете.
Източник: Banker.bg