Магическо отслабване – бързо, без усилия и гарантирано! Но възможно ли е това? Идеята за феноменално намаляване на килограмите изглежда особено привлекателна на прага на лятото, когато посягаме към гардероба и установяваме, че дрехите от миналата година са се „смалили“. Мисълта за морето и как ще изглеждаме в плажното си облекло пък допълнително ни дават стимул да влезем отново във форма.
В отговор на потребностите за редуциране на теглото днес можем да срещнем най-различни предложения за хранителни режими, спортуване, продукти и уреди за отслабване. Не всички от тях обаче са ефективни и най-вече – безопасни за здравето и живота ни. Най-рискови са предложенията в онлайн пространството и особено много – тези в социалните мрежи.
Какво рискуваме, ако се доверим на онлайн оферти?
Най-съществената опасност е да се сдобием с продукти със съмнително качество и ефикасност.
Другият голям риск е да не получим нищо. Макар подобни стоки да не са особено евтини, по-малката беда ще бъде да загубим парите си. По-лошото, което може да се случи, е да навредим на здравето или да застрашим живота си с употребата на продукти с неясен произход, качества и свойства.
Кое е издайното в посланията на тези оферти?
Обикновено подобни предложения обещават бързи и забележими резултати без диети и физически усилия – нещо, което здравият разум трябва да оценява като напълно нереалистично. Често се поставя и акцент върху това, че продуктът съдържа комбинация от естествени съставки. По такъв начин на потенциалните клиенти се внушава, че той е напълно безопасен и те са по-склонни да мислят, че дори и да не им помогне, поне няма да им навреди. Следва да се има предвид обаче, че дори някои билки при предозиране или поради специфично състояние на човека, който ги приема, могат да повлияят неблагоприятно на здравето му.
Как да разпознаем фалшивите страниците за продажба?
Има няколко особености, които издават фалшивите уеб страници за продажба на продукти и медикаменти за отслабване със съмнителни качества. Най-често те са единични или съществуват специално за пласирането на един конкретен продукт. Домейните им са странно съчетание от нищо неозначаващи букви и символи и окончават на разширение за страна от третия свят. Връзките към тези адреси са незащитени. Много съществено обстоятелство е пълната липса или много оскъдната информация за търговеца, което не позволява на потребителя да идентифицира производителя и продавача на дребно, още по-малко – да осъществи реална комуникация с него.
Маркетингови трикове за привличане на вниманието
Съмнителните сайтове използват няколко класически подхода за насърчаване на продажбите. Най-агресивният от тях е т.нар. часовник за отброяване на оставащите часове на валидност на офертата. Той често е придружен с послания от типа „Побързайте!“, „Количествата са ограничени!“ и други подобни. Всичко това цели да притъпи съмненията у потребителя и да го откаже да губи време в проверки, които е резонно да направи.
В допълнение се публикуват фалшиви мнения и оценки за продуктите от потребители, включва се секция „Блог“ с интервюта със специалисти в областта на диетологията, здравеопазването и пр. или популярни личности, статии или видеа от несъстояли се на практика медийни изяви в печатни и електронни медии, включително генерирани с технологията изкуствен интелект. В абсолютно нарушение и фалшификация се споменават имена на авторитети в медицината, чието мнение и съгласие не е взето. Или се цитират несъществуващи, но престижно звучащи организации.
Друг опит за привиден гарант е подробното описвани на съставките, начина на действие на продуктите и постигане на обещаните резултати.
Улесняването на потребителя чрез предоставяне на възможност за „бърза поръчка“ чрез удобен бутон, който отвежда към телефон или приложение за комуникация, също е част от цялостната маркетингова стратегия за получаване на импулсни поръчки.
Какви проверки да направите?
Преди всичко трябва да проверите кой е продавачът – име на фирмата, ЕИК и данни за контакт, като физически адрес, действащ телефон, електронна поща с надежден адрес.
Следващата проучване е свързано с това кой и къде е регистрирал домейна на сайта.
Не пропускайте да обърнете внимание и на наличието или отсъствието на информация кой е производителят на продукта – това ще ви даде отговори на важни въпроси.
Поинтересувайте се дали цитираните специалисти или популярни личности действително имат нещо общо с продуктите и рекламата им, както и дали споменатите авторитетни организации съществуват.
Гледайте критично на потребителските отзиви, като обръщате особено внимание на това дали те не са твърде хвалебствени, дали имената и снимките на далите оценки потребители отговарят на една и съща националност.
Важно предупреждение
За ваша безопасност не приемайте каквито и да било медикаменти без съгласуване със специалист, още по-малко закупени от електронни магазини и социалните мрежи.
Съвместна тематична рубрика с платформата „Ние, потребителите“, в която информираме потребителите за правата им.
Източник: Economic.bg