София е изправена пред нова криза – този път с боклука. Фирмите „Зауба“ и „Грийн партнърс-БКС“, които отговарят за сметоизвозването и почистването на осем квартала, заплашиха, че ще спрат работа, защото не им е плащано от месец декември 2024 г. Днес в Комисия по екология трябваше да бъдат изслушани директорите на двете сметосъбиращите фирми. Те обаче не дойдоха и пратиха две пиар-ки. Това възмути общинските съветници и дори имаше предложение точката да бъде отложена, докато не дойдат компетентни лица от двете фирми, но предложението не беше прието.
ОЩЕ: След кризата с транспорта: Назрява още един сериозен проблем в София
По време на заседанието се чуха и мнения, че една от фирмите, свързана с Румен Гайтански – Вълка, е заплашила да спре почистването на София, след като Столична община възобнови събарянето на хотела на бизнесмена, намиращ се на брега на язовир „Искър“. ОЩЕ: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. „Искър“
Какъв е проблемът?
Двете фирми работят в столичните райони „Люлин“, „Красно село“, „Илинден“, „Надежда“, „Сердика“, „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“. Те заявиха категорично, че няма никакви политически мотиви в изявленията им, какъвто упрек имаше от зам.-кмета по финансите Иван Василев. „Причините да изпратим това писмо до СО са чисто финансови. Двете дружества са извършени дейности и от декември месец 2024 г. те не са заплатени. Фактурите до днешна дата са с просрочени плащания за 9 млн. лв., но към май сумите вече възлизат на 14 млн. лв.“, обясниха представителите на двете частни фирми.
Те обясниха, че от началото на годината са писали писма и за сигнализирали за проблема, но от СО нямат обратна връзка.
ОЩЕ: Новият скандал с боклука на София: Заводът за отпадъци опроверга Хекимян с числа (ВИДЕО)
„Ние си изпълняваме задълженията си, нищо че контейнерите се увеличават, сградите се увеличават. Опитвали сме се да искаме актуализация на цените, но оставаме нечути. Сега договорът на едната фирма изтече, а анексът беше подписан едностранно. Той е удължен за 6 месеца“, заяви представител на почистващата фирма.
Тя изтъкна, че в двете дружества работят повече от 1000 души и обясни, че не могат да им плащат заплатите, да зареждат камионите с гориво, да ги поддържат технически изправни и да плащат пътни такси.
Те бяха категорични, че искат да са в помощ на града и да си свършат работата по договорите. И попитаха: „Ще има ли частични плащания и кога“. „Идва следващо плащане на заплати? Какво да правим, това са милиони левове. Принудени сме да поставим града в криза, не го искаме“, каза представителят на фирмата, добавяйки, че ще изпълняват ангажимента си към София до момента до който могат и докато могат да плащат заплати.
ОЩЕ: Боклукът на София се заравя без преработка: Хекимян дава на прокуратурата скандални кадри (ВИДЕО)
Отговорът на СО
Зам.- кмета по опазване на околната среда Надежда Бобчева не даде отговор кога ще бъдат платени парите. „С тези две фирми имахме подобни проблеми и миналата година, след като техните сметки бяха запорирани. Получих няколко писма от вас, включително и заплаха, че спирате да чистите. Не приемам обвинението, че няма диалог. Говорили сме, периодично се виждаме и разговаряме. Не виждам защо директорите на фирмите не са тук и не искат да говорят“, каза тя.
Тя обясни, че предвид неприетия бюджет има забавяне на разплащанията по много договори. „Имаме неразплатени договори и с други фирми. Плащанията се правят под условие. Имаме много проблеми помежду си и трябва да ги изясним, за да продължим“, каза Бобчева.
От думите й не стана ясно кога и какви пари ще бъдат платени на двете сметопочистващи фирми.
ОЩЕ: Експерт: 10 години заводът за отпадъци в София не е поддържан според изискванията
По-рано от Столична община съобщиха, че кметът Васил Терзиев е изпратил трето писмо до министъра на финансите Теменужка Петкова с призив за придвижване на поръчките на Столична община за сметосъбирането в София. Те са предоставени в края на март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на Министерството на финансите – за задължително становище (със стандартен законоустановен срок до 9 април), преди обявяването им.
Терзиев обясни, че проблемът със заплащането е свързан с бюджетните лимити, който Столична община има. „Докато няма приет бюджет на общината, ние продължаваме да работим с рамката от миналата година“, добави той.
Източник: Актуално